Nové členské štáty zápasia o energetiku a rozširovanie

Všetky mená členov novej Európskej komisie sú už známe a bitka o portfóliá vrcholí. Nominovaní komisári z krajín východnej Európy súperia predovšetkým o energetiku, či rozširovanie.

Komisia - Schumann, DeviantArt: Miso H.
Foto: www.mmisso.com

Pozadie

Rozdelenie portfólií je plne v kompetencii predsedu Európskej komisie. To ale nebráni členským krajinám, aby často hovorili o svojich preferenciách.

Otázky

Česká republika, Bulharsko aj Lotyšsko signalizovali záujem o portfólio rozširovania, ktorému dnes šéfuje Fín Olli Rehn.

Sofia a Praha by ale tiež – podobne ako Slovensko – neprotestovali ani proti portfóliu energetiky, ktoré opúšťa Lotyš Andris Piebalgs. Bulhari medzi svojimi prioritami uvádzajú aj regionálnu politiku, o ktorú zase prejavilo záujem Maďarsko.

Česká republika do Bruselu nominovala Štefana Füleho, českého ministra pre európske záležitosti. Ten sa opakovane sa nechal počuť, že oblasť rozširovania by mu sedela najviac. V súvislosti s preferenciami nového českého eurokomisára sa tiež spomína energetika, doprava a regionálny rozvoj.

Füle odmietol bližšie komentovať všetky detaily diskusií s Barrosom a ostatnými krajinami, pretože „nechce ovplyvniť výsledok“, informuje EurActiv.cz.

Bulharský premiér Bojko Borissov najčastejšie uvádza ako preferencie pre svoju nominantku do EK Rumjanu Želevu (niekdajšiu ministerku zahraničia) energetiku, rozširovanie, ale aj regionálnu politiku a vedu.

Lotyšský komisár Andris Piebalgs, ktorý mal doteraz na starosti energetiku, v novej Komisii tiež poškuľuje po rozširovaní, tvrdia viaceré zdroje. Diplomatický zdroj pre EurActiv uviedol, že aj slovenský nominant do novej Komisie Maroš Šefčovič bol vybratý tak, aby spĺňal požiadavky na komisára pre rozširovanie.

Niektorí pozorovatelia tvrdia, že sa krajiny východnej Európy prostredníctvom snahy o portfólio energetiky snažia domácemu publiku predstaviť obraz, že dosiahli pozíciu „cára, ktorý hovorí s Kremľom“. Energetika je ale do veľkej miery národnou doménou, čo Moskva aj zručne využíva.

Preferencia pre energetické portfólio, ktorú formulovalo Slovensko aj Bulharsko, sa niektorým v Bruseli však nepozdáva. Obe krajiny totiž počas plynovej krízy minulú zimu hrozili spustením svojich odstavených jadrových elektrární.

Pokiaľ ide o portfólio rozširovania, východoeurópske krajiny tu vsádzajú na svoje dobré meno na západnom Balkáne, či v Turecku. Najzásadnejšie rozhodnutia – kedy a ako sa bude EÚ rozširovať – budú ale podľa expertov naďalej prichádzať z Berlína a Paríža, nie z budovy Komisie.

Zoznam mien nominovaných komisárov

Ďalšie kroky

  • José Manuel Barroso oznámi rozdelenie portfólií na budúci týždeň.
  • Híringy dezignovaných komisárov vo výboroch Európskeho parlamentu by sa mali konať druhý januárový týždeň, hlasovanie o Komisii ako celku je naplánované na 20. januára. 
  • Komisia by sa mala ujať mandátu od 1. februára 2010

EurActiv/TASR

REKLAMA

REKLAMA