FINANCIE: ECB bude pokračovať vo veľmi voľnej peňažnej politike

Frankfurt nad Mohanom 29. decembra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) má podľa člena jej vedenia Yvesa Merscha ďalšie možnosti, ako bojovať proti nízkej inflácii v eurozóne. Portál rakúskeho denníka Die Presse cituje jeho vyjadrenie pre najnovšie vydanie magazínu International Bankers Forum: "Všetok pušný prach sme ešte neminuli". A pokračoval: "Ak to bude potrebné, v každej chvíli môžeme ...

Frankfurt nad Mohanom 29. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) má podľa člena jej vedenia Yvesa Merscha ďalšie možnosti, ako bojovať proti nízkej inflácii v eurozóne. Portál rakúskeho denníka Die Presse cituje jeho vyjadrenie pre najnovšie vydanie magazínu International Bankers Forum: “Všetok pušný prach sme ešte neminuli”. A pokračoval: “Ak to bude potrebné, v každej chvíli môžeme niečo pridať. Máme muníciu a palebnú silu”.

ECB teraz kupuje na podporu konjunktúry mesačne dlhopisy za 60 miliárd eur. Vedenie ECB začiatkom decembra rozhodlo, že program nákupu dlhopisov predĺži o šesť mesiacov, teda najmenej do marca 2017. A Mersch naznačil, že to nemusí byť konečný termín. “Program bude v platnosti dotiaľ, dokiaľ bude potrebný, aby sme dosiahli trvalosť svojho zámeru,” povedal.

Do úvahy prichádza aj zostrenie sankčných úrokov, ktoré by museli platiť banky, ak by pokračovali v ukladaní peňazí na účtoch v ECB. Banky platia teraz sankčné úroky 0,3 %. ECB chce nimi dosiahnuť, aby radšej poskytovali úvery. “Teoreticky by teraz dosiahnuté mínus 0,3 % nemuselo byť spodnou hranicou,” uzavrel Mersch.

12 jns pop

  • Diana

    Neviem či je to dobré alebo zlé. Viem ale jedno a to je to, že: Staň sa realitných maklérom, tam si zarobíš kopec peňazí 😀 😀 http://www.topreality.sk/realitne-kancelarie/ je ich síce do bludu aj kus ako sa vraví, ale to nič nemení na tom, že sa dá na tom pekne zarobiť. Prečo by ich potom bolo toľko veľa, no nie? 🙂 Je to zaujímavá práca a o to viac, ak si v nej úspešný 😀 😀

REKLAMA

REKLAMA