Evgeni Kirilov: Spor Ruska a Ukrajiny zdôrazňuje potrebu Nabucca

Súčasný spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý vyústil do zastavenia dodávok zemného plynu aj do krajín EÚ, je momentom, od ktorého by sa mohla začať rozvíjať spoločná energeticka politika EÚ. Súčasne by Komisia mala prijať potrebné kroky, aby sa urýchlila výstavba projektu Nabucco, tvrdí v rozhovore pre EurActiv bulharský europoslanec Evgeni Kirilov (PES).

Je potrebné vyšetriť, „ktorá z dvoch strán je viac zodpovedná“ za súčasné prerušenie dodávok zemného plynu z Ruska do krajín EÚ, tvrdí v rozhovore pre EurActiv bulharský člen EP, Evgeni Kirilov (PES). Dodáva: „Ktorákoľvek to bude, musí byť niekoľkými spôsobmi sankcionovaná tak, aby sa niečo také už nemohlo zopakovať.“

Spor medzi Ukrajinou a Ruskom je „necivilizovaný a nezodpovedný,“ myslí si Kirilov a poukazuje pri tom na skutočnosť, že bez dodávok z Ruska ostalo 12 krajín EÚ. Podľa neho, najhoršie je zasiahnuté práve Bulharsko, kde sa situácia stáva „veľmi vážnou.“

„Bulharskí obyvatelia si nezaslúžia takéto zaobchádzanie a myslím si, že to pre Európsku komisiu vytvára základ pre aktívnejšie angažovanie sa. Komisia by mala viac napredovať a mali by tam byť aj pozorovatelia. Nesmieme strácať čas,“ hovorí poslanec. Priznáva, že jeho krajina je závislá na plyne z Ruska, ktorý sa dopravuje len jedným plynovodom a neexistujú žiadne alternatívy. Súhlasí s úvahou, že ak sa kríza zhorší, bude nevyhnutné opätovne naštartovať reaktory jadrovej elektrárne v Kozloduj (EurActiv 07/01/09). Verí, že Európska komisia nebude namietať voči zapojeniu aspoň jedného z odstavených blokov.

Bulharský poslanec je znepokojený a rozhorčený, že ruská delegácia sa rozhodla nezúčastniť sa na včerajšom (8.1.) zasadnutí Výboru EP pre vonkajšie vzťahy. Delegáti sa síce ospravedlnili a svoju neúčasť odôvodnili zlým počasím, tento dôvod však podľa neho nie je dostatočne silným vysvetlením.


Úplné znenie rozhovoru si môžete prečítať v anglickom jazyku na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA