Dzurinda: Chorvátske referendum bolo aj o bezpečnosti na Balkáne

Brusel 23. januára (TASR) – Výsledok nedeľňajšieho referenda v Chorvátsku považuje šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda za dobrú správu aj pre Slovensko a tvrdí, že vstupom tejto krajiny do Európskej únie sa zvýši bezpečnosť v balkánskom priestore.

"Teším sa. Je tom dobré rozhodnutie pre Chorvátov, dobré pre západný Balkán, pre naše susedstvo a tým aj pre nás a pre celú úniu," povedal Dzurinda v Bruseli po ukončení rokovaní ministrov na Rade EÚ pre zahraničné záležitosti o rozhodnutí Chorvátov vo všeľudovom hlasovaní.

Dodal, že v poslednom čase si Európania akosi zvykli, že EÚ je viac o peniazoch, o fondoch a o kríze, a zabúdajú, že projekt európskeho znovuzjednotenia je aj o európskej bezpečnosti.

"Keď bude bezpečný Balkán, keď bude bezpečné teritórium bývalej Juhoslávie, veľmi výrazne sa posilní nádej, že sa aj Európa ako kontinent bude rozvíjať v ďalších rokoch bezpečne," povedal Dzurinda.

Šéf slovenskej diplomacie zablahoželal Chorvátom k peknému výsledku v referende, ktoré podľa neho potvrdilo, že väčšine národa je jasné, čo Chorváti považujú za dobré pre svoju domovinu.

Dve tretiny zúčastnených na referende o pričlenení k EÚ súhlasili s budúcnosťou Chorvátska v únii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh