Poslanci EP podporujú prístupový proces s Čiernou Horou, ale nabádajú na reformy

Brusel 29. marca (TASR) – Európsky parlament (EP) prijatým uznesením dnes privítal ohlásený štart prístupových rozhovorov s Čiernou Horou, naplánovaný na jún tohto roka, a vyzval túto balkánsku krajinu na posilnenie reforiem.

Poslanci EP uviedli, že je badateľný "významný pokrok" Čiernej Hory na ceste európskej integrácie a vítajú preto zámer Európskej rady začať s Podgoricou prístupové rozhovory v júni 2012.

Europoslanci vyzdvihli konštruktívnu úlohu, ktorú Čierna Hora zohrala v posilňovaní dobrých susedských vzťahov s inými krajinami západného Balkánu.

Uznesenie však zdôrazňuje potrebu zintenzívniť snahu o uskutočňovanie reforiem, a to obzvlášť v oblasti boja proti korupcii a organizovaného zločinu, čo bude podľa europoslancov rozhodujúce v prístupovom procese Čiernej Hory.

Poslanci EP tiež upozornili, že zastúpenie žien v parlamente Čiernej Hory i na najvyšších vládnych miestach a v rozhodovacích funkciách vo verejnej aj súkromnej sfére je naďalej nedostatočné.

Uznesenie preto povzbudzuje orgány krajiny, aby intenzívnejšie uplatňovali princíp rodovej rovnosti a zaviedli zásadu rovnakej odmeny za prácu pre ženy i mužov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem