Ceny za elektrinu zo slnka a z fosílnych palív by sa mohli vyrovnať v roku 2017

Sven Teske, ktorý sa podieľal na príprave správy Medzivládneho panela pre klimatické zmeny (IPCC) o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) varuje, že pokrok v tejto oblasti môže ohroziť neistota budúcich výkupných cien na trhoch.

Týmto spôsobom sa výrobcovia elektriny z OZE dotujú, aby mohli konkurovať fosílnym palivám, ktoré takisto dostávajú dotácie. Tie sú podľa niektorých analýz až 10-krát vyššie.

Teske, ktorý je riaditeľom pre OZE v organizácii Greenpeace International, v interview pre EurActiv odhadol, že podľa súčasnej situácie by Španielsko, Taliansko, Nemecko a Francúzsko mohli dosiahnuť vyrovnanie cien, tzv. grid parity s konvenčnými zdrojmi už v roku 2015.

Dosiahnuť túto úroveň v celej EÚ bude trvať ešte „päť, možno šesť rokov“, povedal Teske. „Preto žiadame vlády, aby nemenili svoje politiky. Už sme skoro tam a to, čo potrebujeme, je stabilná politika výkupných cien“.

V roku 2007 technologická platorma EÚ pre fotovoltaiku predpovedala, že „grid parity“ bude „vo väčšine Európy fungovať najskôr v roku 2020“. Asociácia európskeho fotovoltaického priemyslu má podobné predikcie.

„Dosiahnutie grid parity bude závisieť na geografických faktoroch, miere žiarenia a cene elektriny,“ povedala Eleni Despotou z Asociácie európskeho fotovoltaického priemyslu (EPIA)

„Nedávno sme vykonali analýzu, ktorá nám ukázala, že v Taliansku sme schopní dosiahnuť grid parity o dva roky, v Nemecku v roku 2017 a v Španielsku v roku 2016,“ uviedla pre EurActiv.

Politika stop-and-go podkopáva fotovoltaiku

Zatiaľ čo rýchly nárast solárnej energetiky zaskočil mnohých, rovnaké prekvapenie pre trh spôsobilo aj zníženie národných dotácii. Niektoré spoločnosti sa kvôli tomu už začali obzerať na východ, smerom k novým rýchlo rastúcim ekonomikám.

Podľa Connie Hedegaardej, eurokomisárky pre oblasť klímy, by národné vlády mali pri tvorbe svojich politík brať do úvahy dlhodobé ciele EÚ pre OZE do roku 2020.

„Dávajte pozor, vy, národné štáty, aby ste nerobili retroaktívne niečo, čo by len odradilo ľudí investovať do tejto oblasti“, povedala pre EurActiv. „Nie je to v nikoho záujme“.

„To, samozrejme, neznamená, že keď už ste raz výkupné ceny zaviedli, tak ich nikdy nemôžete zmeniť. Musíte však byť pri tom veľmi opatrní a upozorniť na zmeny dlho, dlho dopredu.“

Politiky na štýl stop-and-go sú presne to, čo straší investorov,uviedla generálna tajomníčka združenia EPIA, pričom poukázala na znižovanie výkupných cien vo Francúzsku či Španielsku.

„Vlády môžu predstaviť zákon, ktorý bude od začiatku obsahovať chyby. Môžete mať štedré stimuly, pretože chcete nakopnúť trh. Avšak akonáhle je stimul až príliš štedrý, to samozrejme vytvára špekulatívne bubliny.“

„V roku 2008 sme mali lídra v tejto oblasti, ktorým bolo Španielsko. Dnes je však ďaleko pozadu – nie je to gigawattový trh“, povedala Despotou, kritizujúc španielske škrty, ktoré mali retroaktívny účinok.

Napriek skorým varovaniam o škrtoch vo výkupných cenách, mnohé firmy ako First Solar alebo Total ohlásili nové veľké investície v Číne resp. v USA.

Dôsledkom bude podľa Teskeho pokles podielu EÚ na globálnom fotovoltaickom trhu.

Zdôraznil, že fotovoltaické firmy by mali mať možnosť elektrinu poskytovať a zároveň aj vyrábať. Dnes totiž môžu prevádzkovatelia zdvojnásobiť svoje ceny za odber elektriny v noci – kedy nesvieti slnko – a tým anulovať prínosy výkupných cien.

„Hlavným cieľom by malo byť, aby sa všetka elektrina mohla napojiť do siete za určitú minimálnu cenu,“ povedal. „Aj keby to bola cena, ktorá je nižšia ako trhová. Potrebujeme proste niečo spoľahlivé“.

Celé interview v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.