Nabucco sleduje nové objavy plynu v Azerbajdžane

Khoshbakht Yusifzade, viceprezident azerbajdžanskej štátnej spoločnosti SOCAR 12. septembra povedal, že v náleziskách Absheron sa nachádza najmenej 350 miliárd metrov kubických (bcm) zemného plynu. Preukázané rezervy v krajine sa tak podľa Yusifzadeho zvýšili na 2,55 biliónov metrov kubických. Plánovaná kapacita plynovodu Nabucco je 38 bcm/ročne.

Môžete popísať postup, ktorý prebieha predtým než je jasné, ktoré spoločnosti získajú plyn z poľa Shah Deniz II? Myslíte si, že Nabbuco má lepšiu šancu ako konkurenti, napr. ITGI a TAP? A čo Turecko ako rýchlo rozvíjajúca sa krajina, ktorá potrebuje viac plynu?

Nemôžeme komentovať postup, ale sme dobre pripravení. Nabucco pracuje na dobre navrhnutej ponuke a sme presvedčení, že máme najkonkurencieschopnejšie riešenie prepravy pre klientov a akcionárov. Trh s plynom rastie a nové dodávky plynu potrebujú predávať mnohým novým zákazníkom. Je to win-win situácia pre oboch – dodávateľov a spotrebiteľov.

Čo nové je medzitým v Nabuccu? Čo robí konzorcium na zlepšenie svojich šancí v tejto dražobnej ponuke?

Nabucco je najkonkurencieschopnejším a najrozvinutejším projektom v južnom koridore. Nabucco ponúka maximálny právny komfort s medzivládnou dohodou, čo je zmluva, a bilaterálnou dohodou o podpore projektu Nabucco prikročilo k hodnoteniam o environmentálnych a sociálnych dopadoch a zlepšíme rokovania s veriteľmi.

Shah Deniz II nie je dostatočný pre naplnenie plynovodu Nabucco. Aké ďalšie zdroje predvídate?

Popri množstvách v Shah Deniz II má Azerbajdžan dodatočné objemy pre export dostupné aj v náleziskách plynu ako je Absheron, Umid, atď. Nabucco naďalej nasleduje svoj prístup viacerých zdrojov, a tiež predvída plyn uvažuje o plyne z Turkménska a Iraku.

Po tom, ako sa štátna spoločnosť SOCAR rozhodne, komu prisúdi plyn zo Shah Deniz II, je možné, že by sa niektoré projekty plynovodov zlúčili, ako to nedávno obhajovala Európska komisia?

Teraz závisí na potenciálnych dodávateľoch plynu, aby sa zaviazali, a na akcionároch, aby rozhodli o takýchto otázkach. V súčasnosti nie je žiadna potreba zlučovania.