Francúzsko a Holandsko budú očkovať hydinu

 

Krátka správa

Stály výbor EÚ pre potravinový reťazec a zdravie zvierat (SCFCAH) schválila návrh Komisie povoliť Francúzsku a Holandsku okamžite začať s cielenou preventívnou vakcináciou hydiny.

Očkovanie zníži riziko nákazy vírusom H5N1 u hydiny, znižuje šance napadnutia očkovaných chovov vírusom a pomôže znížiť riziko šírenia choroby. Očkované vtáky sa však stále môžu nakaziť H5N1, keďže očkovanie nepredstavuje 100-percentnú ochranu proti vírusu.

Vakcinácia však môže viesť k prehliadnutiu príznakov choroby u hydiny, pretože vďaka nej budú príznaky u nakazených jedincov slabšie. To by prirodzene oddialilo zaznamenanie vírusu a zvýšilo riziko šírenia vírusu. Francúzsko a Holandsko preto musia zaviesť prísny monitoring a kontrolné opatrenia u očkovanej hydiny. Tieto opatrenia okrem iného zahŕňajú napríklad používanie neočkovaných kontrolných vtákov v očkovaných chovoch a pravidelné testovanie očkovaných i neočkovaných vtákov.

Výskyt smrteľne nebezpečného vírusu H5N1 potvrdili 23. februára 2006 už aj na Slovensku. Výsledky potvrdilo referenčné laboratórium Štátnej veterinárnej správy vo Zvolene. Kmeň H5N1 potvrdí ešte laboratórium vo Veľkej Británii, výsledky by mali byť známe na budúci týždeň. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon očakáva, že britské laboratórium tieto výsledky potvrdí.

Minister Simon na tlačovej konferencii zároveň oznámil, že Slovensko hydinu očkovať nebude a nepovolí ani dovoz hydiny a hydinových výrobkov z krajín, ktoré chovy preventívne očkovať budú, pretože „z hľadiska spotrebiteľa je lepšie konzumovať neočkované mäso a výrobky“.

Slovensko prijalo 21. februára predbežné opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy, aké platia aj v prípade potvrdeného výskytu vtáčej chrípky. Okolo náleziska uhynutých vtákov sa okamžite zriadilo trojkilometrové ochranné pásmo a desaťkilometrové pásmo pozorovania. V danom území je zakázané premiestňovať hydinu a vtáctvo chované v zajatí, sústreďovať vtáctvo, a lov pernatej zveri. Rezort pôdohospodárstva v spolupráci s obecnými úradmi a mestskými časťami Bratislavy zároveň nariadil vykonanie sčítania chovov hydiny a vtáctva v domácnostiach na danom území.

K dlhodobým opatreniam tiež patrí uzatvorenie chovov a zamedzenie kontaktu s divo žijúcim vtáctvom. Potrebné je tiež používanie dezinfekčných prostriedkov pri vstupe k hydine a späť.