Vtáčia chrípka v Maďarsku: slovenskí veterinári v pohotovosti

vtáčia chrípka

Krátka správa

Európska komisia 24. januára potvrdila, že husi, ktoré uhynuli v južnom Maďarsku boli nakazené vírusom vtáčej chrípky kmeňa H5. Z územia celej Európskej únie neboli hlásené podozrivé prípady od konca septembra 2006, a tak správa z Csongrádu prekvapila aj odborníkov. Dovoz živej hydiny z Maďarska sa sprísni, slovenskí veterinári chcú zároveň preveriť dodržiavanie ochranných opatrení v chovoch hydiny.

Ministerstvo pôdohospodárstva vyhlásilo v rezorte pohotovosť, osobitné pokyny dostala veterinárna správa. Dôvod na paniku však nie je. Minister Jureňa dal pokyn na odber vyše 3,5 tisíca vzoriek od voľne žijúceho vtáctva a domácej hydiny.

Takmer rok bolo ticho, ale to ešte neznamená, že hrozba je zažehnaná a že sme mali dôvod na ňu zabudnúť
Fedor Čiampor, virológ SAV

„Takmer rok bolo ticho, ale to ešte neznamená, že hrozba je zažehnaná a že sme mali dôvod na ňu zabudnúť,“ reagoval pre dnešnú Pravdu virológ Fedor Čiampor (SAV). Podľa neho je vtáčia chrípka predovšetkým veterinárnym problémom, stále je tu však riziko, že jej vírus zmutuje s vírusom ľudskej chrípky.

Na Slovensku sa pred rokom vyskytli dva potvrdené prípady výskytu vírusu H5N1, prvý v Bratislave a druhý v okolí Gabčíkova. Odvtedy sa nijaké zvláštne opatrenia nemuseli prijímať.