Medzi elitou a ľudom: európska čierna diera

Elity snívajú o obmedzení volebného práva ľudu. Ľudia snívajú o svojej pomste elite kvôli jej zlému vládnutiu a korupcii. Autor vidí v čudnej novej politike strednej Európy krízu samotnej demokracie.

 

„Nová Európa” už nie je miniatúrnou verziou Spojených štátov, ale namiesto toho sa stala „malým Francúzskom”. Prvoplánovo to však neznamená, že obyvatelia strednej a východnej Európy náhle zmenili svoju romantickú náklonnosť, alebo preorientovali svoju zahraničnú politiku. Znamená to, že nová Európa, vyzdvihovaná Donaldom Rumsfeldom ešte v predvečer vojny v Iraku pre kombináciu trhovej ekonomiky s pevnými postojmi v zahraničnej politike, vyzerá čoraz viac ako Francúzsko: nepodiadne, nešťastné, nepredvídateľné, antiliberálne, s dominanciou ľavicového populizmu a prítomnosťou extrémnej pravice v politike.

Samozrejme, že sú tu aj rozdiely. Vo Francúzsku penzisti profitujú zo statu quo, a preto nikdy neprotestujú; v novej Európe sú dôchodcovia obeťami a preto sa stále ponosujú. Naviac, v Paríži sa takmer každý obáva povestného poľského inštalatéra, zatiaľ čo Varšava, alebo Sofia je voči francúzskemu bankárovi menej nepriateľská.

Plné znenie analýzy nájdete v anglickom jazyku na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA