„Posielať domov“ migrantov z EÚ nebude pre Britániu ľahké

Ľudia z iných krajín EÚ žijúci v Británii sa až tak veľmi brexitu obávať nemusia, píšu experti think-tanku CER.

Británia migrácia z EÚ, Slováci v Británii
JB 5 Kingston - Líder protieurópskej strany UKip Nigel Farage drží plagát v rámci kampane proti zotrvaniu Británie v EÚ v Kingstone 14. júna 2016. Briti v referende 23. júna rozhodnú o odchode alebo zotrvaní krajiny v EÚ. FOTO TASR/AP n this May 20, 2016 file photo, British politician and leader of the UKIP party Nigel Farage holds up a placard as he launches his party's campaign for Britain to leave the EU, outside the EU representative office in Kingston, London Tuesday June 14, 2016. Britain goes to the polls in a referendum on Thursday June 23 on whether Britain should remain or leave the EU. UNITED KINGDOM OUT NO SALES NO ARCHIVE
Foto: TASR (Lauren Hurley/PA via AP)

Novú britskú vládu čakajú v najbližších rokoch veľmi komplikované rokovania, podľa ktorých sa dohodne podoba budúceho vzťahu medzi Veľkou Britániou a zvyškom únie. Kľúčovou otázkou bude vytvorenie právneho rámca pre pokračovanie pobytu občanov EÚ v Spojenom kráľovstve.

Môže Británia prinútiť občanov ostatný štátov únie, aby odišli?

Existuje celý rad právnych, politických aj praktických dôvodov, prečo to nebude ľahké a dosť pravdpodobne nemožné. Veľmi dôležitým dôvodom je zákaz retroaktivity, ktorý je v medzinárodnom práve zakotvený vo Viedenskom dohovore o zmluvnom práve z roku 1969. Podľa tohto zákazu by odstúpenie od zmluvy nemalo viesť k poškodeniu práv strán, ktoré vznikli v dobe platnosti tejto zmluvy. Medzi právnikmi ale neexistuje konsenzus na tom, či sa toto pravidlo týka aj práv občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve.

Aj keby súdy prišli k záveru, že to tak nie je, môžu sa občania EÚ brániť vysťahovaniu na základe britského práva, medzi ktorého základné princípy patrí nutnosť zachovávať právne istoty a teda nemožnosť spätnej zmeny podmienok.

Je jasné, že zvlášť silné postavenie budú mať v prípadných súdnych sporoch tí občania, ktorí sa do Británie prisťahovali pred referendom 23. júna.

Mierne slabšie postavenie budú mať tí, ktorí prišli síce po referende, ale ešte pred formálnym vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ. Britská vláda má v tejto súvislosti obavy, že by sa do krajiny mohlo chcieť na poslednú chvíľu pred brexitom nasťahovať veľké množstvo ľudí a preto chce vyhlásiť termín, po ktorom už prichádzajúcim nebudú garantované záruky vyplývajúce z únijného práva.

Z praktického hľadiska je veľký problém preukázateľne rozlíšiť, kedy sa ktorý občan EÚ do Británie prisťahoval, pretože Spojené kráľovstvo nevedie žiadnu komplexnú štatistiku. Bolo by síce samozrejme možné takýto register cudzincov žijúcich v Británii zriadiť, ale samozrejme nie všetci títo ľudia by boli schopní presvedčivo dokázať dátum svojho príchodu.

Z politického uhla pohľadu bude Británia potrebovať získať podmienky výhodné pre britskú ekonomiku, pre čo bude potrebná dobrá vôľa členských štátov EÚ a tak si zrejme nebude môcť dovoliť svojich partnerov provokovať snahou deportovať ich občanov.

 

Celú analýzu v anglickom jakzyu nájdete na tejto linke

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty.

 

Ďalšie zdroje

REKLAMA

REKLAMA