Prečo by Európa mohla byť otupená

Po minuloročnom odmietnutí Európskej ústavy občanmi Holandska a Francúzska neprestávajú komentátori hovoriť o kríze. Poľa autora analýzy je európsky projekt živý a má sa dobre.

café babel
café babel

 

Lídri v Európskom parlamente podporení lídrami tradične federalistických štátov, akými sú belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorí sa silne vyslovujú za „Spojené štáty európske” si myslia, že práve to môže byť jediný spôsob ako zachrániť EÚ. Ale francúzski a holandskí voliči povedali „nie” a tým celý proces zablokovali. Anglo-americký euroskeptik kričí: „Hovoril som to!”

Kríza politického rozhodovania v Európe však ešte nenastala. Ak je v Európe nejaká kríza, je to kríza jej vlastného imidžu – kríza, ktorej sa dalo ľahko vyhnúť. Ústava nie je riešením. Podľa Moravcsika je problémom, a čím skôr ten problém prekonáme, tým lepšie.

Z nedávneho debaklu sa môžeme naučiť tri lekcie:

  • Krach projektu Európskej ústavy bol nevyhnutný
  • Európska de facto ústava – dopĺňané Rímske zmluvy – funguje dobre
  • V Európe nie je demokratický deficit

Ďalšia cesta je jasná. Európa potrebuje pragmatickejšie riešenie niektorých problémov, ktoré súvisia s terorizmom, koordináciou zahraničnej politiky a preregulovanosťou. Umiernené reformy Zmlúv by sa mali implementovať postupnými krokmi.

Plné znenie analýzy nájdete v anglickom jazyku na tejto linke.

Ďalšie zdroje

REKLAMA

REKLAMA