Bitka o dlhopisy

Každý vie, že Grécko nebude schopné splatiť svoj vonkajší dlh. Teraz ide len o to, ako najlepšie zariadiť, aby nikto nepochopil, že Grécko v skutočnosti bankrotuje.

Robert Skidelsky, člen britskej Snemovne lordov, je emeritným profesorom politickej ekonómie na Univerzite vo Warwicku.

„V tejto otázke sa to expertnými plánmi len hemží – nájdeme medzi nimi spätné odkúpenia dlhopisov, dlhopisové swapy, alebo vytvorenie eurobondov, istej európskej verzie „Bradyho dlhopisov“ emitovaných latinskoamerickými krajinami, ktoré sa v 80. rokoch dostali do platobnej neschopnosti. Podstatou všetkých podobných plánov je však navršovanie jednej várky dlhopisov na druhú, v snahe o kvadratúru kruhu v podobe gréckej neschopnosti splácať svoje objednávky a o minimalizáciu strát, ktoré hrozia gréckym veriteľom – väčšinou európskym bankám.

Každý týždeň sa pochabý spolok európskych bankárov a ministrov financií presunie z jedného hlavného mesta do druhého, aby diskutovali o tom, ktorý plán bankrotu/reštrukturalizácie prijať. Grécka agónia medzitým pokračuje a „trhy“ čakajú na to, až sa budú môcť vrhnúť aj na Portugalsko, Írsko, Taliansko a Španielsko.

Nikto, kto sa dobre nevyzná vo finančnom eskamotérstve, sa v tejto bitke o dlhopisy nemôže veľmi vyznať. V jej pozadí však ležia dva morálne postoje, ktoré sa chápu omnoho ľahšie.

Prvým z nich je tradičné odmietanie dlhu. Najstaršie pravidlo osobných financií znie vyhýbať sa dlhu – teda nikdy neutrácať viac ako človek zarobí. Ekonómovia a moralisti sú jednotní v presvedčení, že človek by mal skôr utrácať menej než zarobí – aby si „nasporil“ na tie príslovečné horšie časy alebo na starobu.

Zadlžovanie sa dlho spájalo s rozmarnosťou alebo bezradnosťou. A keď už sa človek zadĺžil, bolo otázkou cti splatiť záväzok v určenú chvíľu z predaja aktív, obmedzenia spotreby, tvrdšou prácou alebo nejakou kombináciou uvedených troch metód. A konieckoncov, to bolo omnoho viac než len otázka cti: kvôli neschopnosti včas splatiť dlh, končievali dlžníci vo väzení.“

Skrátené znenie zverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Úplné znenie v češtine nájdete na tomto odkaze.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA