Vplyvy gréckej krízy na eurozónu

"Napriek tomu, že sa často tvrdí, že Gréci si za svoje problémy môžu sami svojím nezodpovedným hodpodárením, predovšetkým rozmarnými výdavkami, je to len časť pravdy," píše Ilona Švihlíková z Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe. "Samostatným problémom zostáva vývoj eura, ktoré zažíva voči doláru značnú volatilitu."

"Grécko a jeho problémy otriasajú nielen eurozónou, ale aj Európskou úniou. Rozprúdili diskusie týkajúce sa nielen budúcnosti eura ako kľúčového strategického projektu, ale i nutnosti ďalšej koordinácie hospodárskych politík. V neposlednom rade sa na scénu vrátila aj téma dlhu a jeho riešenia.

Napriek tomu, že sa často tvrdí, že Gréci si za svoje problémy môžu sami svojím nezodpovedným hospodárením, predovšetkým rozmarnými výdavkami, je to len časť pravdy. Pre médiá a tiež niektorých politikov je to ľahko pochopiteľné, takže nielen v predvolebnej Českej republike a na Slovensku môžeme pozorovať jednostrannú argumentáciu o zhubnosti vysokých sociálnych výdavkov a prospešnosti malého štátu (ktorý je podľa tejto logiky spojený práve s nízkym vládnym zadlžením). Problém Grécka je však oveľa hlbší a týka sa samotnej podstaty a fungovania hospodárskej a menovej únie. V prípade Grécka sa totiž naakumulovalo niekoľko faktorov, ktoré v kombinácii vytvorili súčasný problém."


Úplné znenie analýzy nájdete tu

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA