Ficov Smer

Muž, v minulosti známy ako mladší Mečiar, bude pravdepodobne novým lídrom Slovenska. Zdá sa, že sa nie je príliš čoho obávať. Analýza sa zameriava na prognózu ďalšieho vývoja na Slovensku pod potenciálnym vedením vlády na čele s Robertom Ficom, a skúma dopady zmeny vlády na zahraničné investície v krajine.

 

Znakom toho, ako veľmi sa Slovensko zmenilo, je fakt, že niekoľko dní pred parlamentnými voľbami americký investor oznámil, že vloží 564 miliónov dolárov do továrne na výrobu automobilov v relatívne vzdialenej časti východného Slovenska. Zahraničné investície, zabezpečené vládou Vladimíra Mečiara v 90. rokoch boli minimálne; dnes však jasné víťazstvo muža, kedysi prejavujúceho znepokojivú podobu s Mečiarom, ani na moment nezastavilo masívny prílev investícií. Slovensko dosiahlo stav, kedy sa zdá, že politika nie je schopná zatieniť požehnanie, ktoré krajine udelila geografia: krajina v srdci rýchlo rastúceho regiónu so vzdelanou populáciou by mala priťahovať významné investície.

Americký investor – Simonstein & Henriks Finance Corp. – si bezpochyby nemôže dovoliť byť flegmatický: jeho „riziko“ je poistené zmluvami a štedrými investičnými stimulmi. Slovenskí voliči sú si však podstatne menej istí charakterom svojho nového premiéra a vlády, na čele ktorej bude stáť.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 19. júna 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA