Taliansko sa snaží zbaviť Berlusconiho

Romano Prodi počas svojej predvolebnej kampane prisľúbil radikálnu reorganizáciu médií. Európska komisia 19. júla vyzvala Taliansko, aby zmenilo nevyrovnaný mediálny zákon, ktorý prijala bývalá vláda Silvia Berlusconiho. Analýza mapuje stav slobody tlače v Taliansku.

Taliani stále čakajú na prvý prejav sily Prodiho vlády. Vo volebnom manifeste víťaznej stredoľavej strany L´Unione Romano Prodi uviedol, že počas svojho mandátu ako premiér Talianska bude riešiť dva veľké problémy. Chcel nielen zreformovať reguláciu médií, ale aj riešiť konflikt záujmov, vyplývajúci z politických aktivít talianskych firiem. Vo svojom programe uviedol, že „tieto dva problémy je potrebné vyriešiť čo najskôr, pretože súčasný stav nie je v súlade s európskymi štandardmi.”

Týmito slovami Prodi ukázal prstom na Berlusconiho dvojtvárnosť. Taliansko je jedinou európskou krajinou, v ktorej ústredný politik vlastní tri hlavné národné televízne stanice. Hoci Il Cavaliere už nie je predsedom vlády, stále má obrovský vplyv na verejnú mienku.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Café Babel v júli 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA