Telekomunikácie: nezmyselný európsky regulátor

Nový návrh európskej komisárky Vivien Redingovej na zriadenie európskeho telekomunikačného úradu je podľa Dalibora Veřmiřovského zo združenia eStat.cz úsilím posilniť vplyv Európskej komisie na telekomunikačný trh.

Dalibor Veřmiřovský z českého občianskeho združenia eStat.cz analyzuje dopady najnovších návrhov európskej komisárky pre informačnú spoločnosť, Viviane Reding. Kritizuje pritom úsilie stanoviť celoeurópske kritériá, podľa ktorých by sa mal telekomunikačný trh regulovať bez ohľadu na národné a regionálne odlišnosti a špecifiká.

Za hlavné nebezpečenstvo však označil podľa neho skryté úsilie previesť právomoci regulátora priamo na Európsku komisiu. Teda na orgán, ktorý má výkonné právomoci a právo predkladať legislatívne návrhy – a preto nemôže byť v pozícii nezávislého regulátora. D. Veřmiřovský pritom upozorňuje, že v každom členskom štáte musí byť úloha exekutívy, ktorá pripravuje legislatívne prostredie, dôsledne oddelená do role nezávislého regulátora. Zdá sa, že pre Európsku komisiu toto uznávané a rešpektované pravidlo akoby platiť nemuselo.


Kompletné znenie analýzy v českom jazyku nájdete na tejto linke.

REKLAMA

REKLAMA