Podniky v čase krízy potrebujú public affaires viac ako kedykoľvek predtým

„V čase súčasnej ekonomickej krízy podniky potrebujú public affairs viac ako kedykoľvek predtým“, tvrdí Tom Spencer, výkonný riaditeľ Európskeho centra pre verejné záležitosti (European Centre for Public Affairs).

V januárovom brífingu, ktorý si všímal inauguráciu nového amerického prezidenta Baracka Obamu, Spencer napísal: „Neverím, že každý z nás plne rozumie, čo sa deje [finančná kríza], ale správne sme odhalili, že došlo k výnimočnej zmene jednej formy myslenia na inú.“

Profesionáli z oblasti public affaires sa budú musieť „rozhliadnuť a zistiť, či existujú nejaké možnosti pre verejné záležitosti, ktoré neexistovali v čase hojnosti,“ vyhlásil bývalý konzervatívny europoslanec. „Pomáha pokiaľ sme v dobrých časoch schopní prezentovať public affaires ako dlhodobý generátor hodnôt a nie jednosmerný tok investícií,“ dodal.

Napriek slabej ekonomickej klíme, „rapídne preberanie korporátnych priorít môže prekvapujúco nechať priestor aj pre iniciatívy public affaires, ktoré síce nevytŕčajú z radu, no aj napriek tomu sú atraktívne a nevyžadujú privysoké finančné prostriedky,“ píše Spencer.

„Európske voľby inklinujú k tomu, aby zanechali pachuť v ústach vládnucich strán a recesia by v júni mala dosiahnuť neradostné rozmery,“ varuje pred nadchádzajúcim obdobím Spencer, pričom predpokladá, že britský premiér Gordon Brown so všeobecnými voľbami počká a namiesto na jeseň tohto roku ich vyhlási v máji 2010.  

Mnohí európski politici podľa Spencera čakajú na to, či sa Íri predsa len rozhodnú o Lisabonskej zmluve hlasovať v októbri 2009. „O výsledku rozhodne nálada Írov počas jesennej hmly,“ píše Spencer. Okrem toho tvrdí, že finančná kríza z členstva v EÚ spravila „menej zábavnú, viac zúfalú nutnosť“. „Pokiaľ by Írsko nemalo euro, nasledovalo by Island do smetného koša MMF,“ špekuluje.

Spencer zároveň potvrdzuje svoj „citový vzťah“ k Českej republike, súčasnej predsedníckej krajine EÚ, pričom Čechov opisuje ako „talentovaných, pracovitých a skvelých diplomatov“. Vyhlásil, že „český ľud si nezaslúži takého nafúkaného oportunistu (myslí prezidenta Václava Klausa) v pozície verejnej tváre ich európskej identity“.


Pôvodné znenie analýzy nájdete na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA