EÚ potrebuje odvážnejšiu stratégiu pre Balkán

Bývalý švédsky premiér Carl Bildt vo svojej analýzy tvrdí, že „najlepšou vecou, ktorú môže EÚ urobiť pre podporu stability na Balkáne je ponúknuť každému štátu predbežný rámec, ktorý by signalizoval chuť k reformám a ochotu zaviazať sa Únii.“

Balkán sa vracia na čelo agendy EÚ. Vyslanec OSN Martti Ahtisaari začal rokovať o budúcnosti Kosova, zatiaľ čo občania Čiernej Hory budú pravdepodobne v apríli rozhodovať o možnom oddelení od Srbska. Oba procesy by mohli viesť k destabilizácii regiónu, trpiaceho hospodárskou krízou. Nezamestnanosť v Srbsku a Čiernej Hore dosahuje približne 30 percent, v Macedónsku 40 percent a v Kosove až 50 percent.

Európska komisia chce celkom správne celému regiónu poskytnúť jasnú perspektívu členstva ako impulz pre rôzne vlády k uskutočneniu bolestivých reforiem. Odmietnutie európskej ústavnej zmluvy odradilo niektoré členské štáty od myšlienky ďalšieho rozširovania. EÚ napriek tomu minulý rok začala prístupové rokovania s Chorvátskom a Tureckom, udelila Macedónsku status kandidátskej krajiny, a začala rokovania o „stabilizačnej dohode” so Srbskom a Bosnou.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na v bulletine Centra pre európsku reformu (CER) č.46 – február/marec 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA