Integrácia Severného Cypru do EÚ

Analýza objasňuje politické, právne, sociálne a ekonomické aspekty života na Severnom Cypre spolu s potenciálnym dopadom integrácie Severného Cypru do EÚ prostredníctvom rozvoja hospodárskych vzťahov.

turkish policy quarterly, tpq
turkish policy quarterly, tpq

 

Severný Cyprus je stredomorský raj na križovatke viac ako 10 000 rokov dejín, ponúkajúci nepoškvrnené pláže, veľkolepé pohoria a malebné dediny. Na Severnom Cypre je jednoduché sledovať dejiny Mykéncov, Grékov, Peržanov, Egypťanov, Rimanov, Byzantíncov, križiakov, Benátčanov, Osmanov a Britov prostredníctvom návštev starobylých zrúcanín, zámkov, pevností, kláštorov a mešít. Na Severnom Cypre môžete oddychovať na krásnych plážach, ochutnať čerstvú a chutnú miestnu kuchyňu, či skúšať šťastie v kasínach.

Severný Cyprus je nanešťastie aj jednou z priorít medzinárodného spoločenstva; nie však kvôli spomínanému kultúrnemu bohatstvu. Cyprus je de facto rozdeleným ostrovom v centre Stredmoria od začiatku 60.-tych rokov minulého storočia. Jeden z ručiteľských štátov – Turecko – muselo podľa dohôd Londýna a Zürichu z roku 1959 a ústavy Cyperskej republiky (1960) v roku 1974 intervenovať na Cypre a zastaviť vojenský puč pod vedením gréckej junty a zameraný na dosiahnutie Enosis, pripojenia ostrova Cyprus ku Grécku.

Odvtedy je ostrov demilitarizovanou zónou pod záštitou OSN a Britských nezávislých základných území (SBAs) rozdelený na dve časti, Severný Cyprus a Južný Cyprus. Na Južnom Cypre vládne administratíva Cyperskej republiky – medzinárodne uznávaná vláda Cypru. Takmer celý juh ostrova je grécky. Severný Cyprus tvorí 37 percent ostrova a je kontrolovaný samoustanovenou Severocyperskou tureckou republikou (TRNC), ktorá bola vyhlásená 15. novembra 1983.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na stránke Turkish Policy Quarterly 13. februára 2006.

Ďalšie zdroje

REKLAMA

REKLAMA