Ukrajina: Kde sú oranžové gerily?

Farebná revolúcia nemusí nevyhnutne znamenať aj kultúrnu revolúciu. Autor skúma dopad Oranžovej revolúcie na Ukrajine na vývoj kultúry v krajine.

 

Po trpkej kampani pred prezidentskými voľbami, masových protestoch proti volebnému podvodu a nástupe novej vlády na Ukrajine na prelome rokov tzv. „Oranžovej revolúcii“ – mnohí Ukrajinci očakávali, že zvyšky sovietskeho systému budú s príchodom novej reformne orientovanej vlády odstránené. Musím priznať, že najviac som túžil po zmene v kultúrnej sfére. Hlasoval som v prospech zachovania ukrajinského jazyka a kultúrneho pokroku, a dúfal som v prebudovanie mocenských štruktúr od základu. No po vymenovaní novej vlády som zistil, že moje nádeje asi nebudú naplnené.

Prvá (dnes už bývalá) ministerka kultúry v novom kabinete Oksana Bilozir sa zhodovala s prezidentom Juščenkom v jeho snahe o zachovanie ukrajinskej kultúry. Hovorila dokonca o vybudovaní „ukrajinskej Ermitáže“, čo podľa mňa zaváňa starou kultúrnou politikou, orientovanou na zachovanie, uskladnenie a onálepkovanie kultúrnych artefaktov, bez toho, aby sa používali, či bez jedinej myšlienky na súčasnosť alebo budúcnosť kultúrneho vývoja.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 23. júna 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA