Bezpečnostné implikácie ruskej energetickej politiky

Západ by mal tlačiť na Rusko, aby sa zaviazalo splniť podmienky Energetickej charty, tvrdí autor štúdie, analytik washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné vzťahy.

 

Analýza publikovaná analytickým centrom CEPS zdôrazňuje päť bodov:

  • Nedávna „plynová vojna“ medzi Ukrajinou a Ruskom neodráža zmenu politiky v Moskve. Rusko využíva svoje energetické zdroje na ovplyvňovanie zahraničných a bezpečnostných politík svojich susedov už od roku 1990.
  • Európska únia a Spojené štáty len pomaly rozpoznali, že energetická politika Kremľa je hrozbou pre Európu a predovšetkým nezávislosti Strednej Európy. Táto politika nie je ani v dlhodobom záujme Ruska.
  • Západ by mal tlačiť na Rusko aby splnilo podmienky Energetickej Charty a princípy Svetovej obchodnej organizácie – aby stransparentnilo svoju energetickú politiku a založilo ju na princípe voľnej súťaže.
  • Ukrajina by mala odpovedať na ruský tlak vývojom programu efektívneho využívania energie a zvýšením domácej ťažby plynu a ropy vytvorením priaznivého a transparentného prostredia pre zahraničných investorov.

Celý dokument v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA