Perspektívy mocenského vývoja v Gruzínsku

Po augustovom gruzínsko-ruskom konflikte, počas ktorého sa verejná mienka v Gruzínsku zjednotila smerom k podpore Michaela Saakašviliho, sa začala značná časť gruzínskeho obyvateľstva zamýšľať nad mierou zodpovednosti Saakašviliho administratívy na vypuknutí konfliktu. Uvedený fakt sa v súčasnosti usiluje využiť viacero mocenských skupín, pričom časť z nich má zrejme napojenie na politické elity Ruskej federácie (RF) a druhá časť na politické elity Spojených štátov amerických (USA).

Zatiaľ čo vývoj krízových udalostí z konca roku 2007 poukazoval na značnú mieru vplyvu RF, po augustovom konflikte je zrejmé, že aj USA budú v Gruzínsku vyvíjať aktivity vedúce k zmene politických elít, ktoré majú po auguste 2008 narušený image nielen v Gruzínsku, ale aj vo svete.    

Nino Burdžanadze, ktorú si verejnosť v Európe pamätá ako Saakašviliho spolubojovníčku z čias „revolúcie ruží", založila koncom novembra 2008 prozápadnú opozičnú stranu Demokratické hnutie – Jednotné Gruzínsko a podľa informácií medializovaných jej manželom Badrim Bicadzem zvažuje kandidatúru na post prezidenta Gruzínska. Bicadze je bývalý náčelník pohraničnej polície gruzínskeho ministerstva vnútra. Po rezignácii na uvedenú funkciu opakovane vyslovil na adresu prezidenta Saakašviliho obvinenia z rozpútania augustového gruzínsko-ruského konfliktu.


Kompletnú analýzu nájdete na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA