Budúcnosť liečby rakoviny – politické perspektívy

Europoslankyňa Irena Belohorská hovorí v príspevku na onkologickom seminári v Štokholme, že problém rakoviny je potrebné riešiť spoluprácou v rámci trojuholníka: pacient – lekár – politik.

„Ako politik, viem, že nie všetko, čo je potrebné, može byť aj poskytnuté“, povedala Belohorská. „Každá vláda má okrem ministerstva zdravotníctva aj ministerstvo financií. A musím povedať, že ak niečo minister zdravotníctva nenávidí, je to rozpočet.“ Nedostatok prostriedkov alokovaných v zdravotníctve je podľa Belohorskej pravdepodobne hlavnou príčinou v miere prežitia rakoviny medzi členskými štámi EÚ. Pri niektorých diagnózach je to až 27 %, poznamenala.  

„Ak sa pozrieme na strategický prístup EÚ pre roky 2008 – 2013 “Biela kniha  – Spolu za zdravie” treba považovať tento fakt za neakceptovateľný. Redukcia nerovností v Európe by mala byť prehlásená za jeden z hlavných cieľov.“ Pacienti v Európe nemajú rovnaký prísup k inovatívnym liekom a rýchlosť akou sa k nim dostanú závisí do veľkej miery od toho, v akej krajine žijú, konštatuje europoslankyňa.

Potrebujeme podľa jej slov skutočné a relevantné dáta, aby sme vedeli spoľahlivo identifikovať trendy a porovnať národné údaje. “Niektoré krajiny reorganizovali celý systém poskytovania starostlivosti o onkologických pacientov na základe európskeho porovnania”, pripomenula Belohorská.


Kompletné znenie príspevku v anglickom jazyku nájdete tu

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA