Barbara Zmušková

Daňová politika 23-06-2022

Štúdia hovorí o náraste čierneho trhu s cigaretami po zvýšení daní, aktivisti pred ňou varujú

Nový prieskum popisuje rozmach čierneho trhu s cigaretami vo Francúzsku, ktoré na ne výrazne dvihlo dane. To podporuje argument výrobcov o prepojení týchto problémov, to však Európska komisia odmieta.
Bankovníctvo 23-06-2022

Po novom bude pre firmy veľmi ťažké zatajiť znečisťovanie

Už o dva roky by výročné správy veľkých firiem mali obsahovať detailné informácie o tom, koľko emisií vydávajú a ako sa ich chystajú znížiť. Aby neboli európske firmy znevýhodnené, Únia chce povinnosti uvaliť aj na niektoré zahraničné firmy.
Budúcnosť EÚ 22-06-2022

Nespokojnosť Slovákov s demokraciou je najvyššia v Únii

Až 56 percent Slovákov tvrdí, že ak by sa voľby do europarlamentu konali na budúci týždeň, pravdepodobne by sa ich zúčastnili. Je to dramatický nárast od jesenného eurobarometra, kedy záujem vyjadrilo iba 38 percent Slovákov.
Kultúra a médiá 21-06-2022

Každý piaty Slovák súhlasí s ovplyvňovaním médií ich vlastníkmi

S redakčnými zásahmi vlastníkov najviac súhlasia voliči Sme rodiny a OĽaNO, v tesnom závese je Smer. Deväť percent Slovákov si tiež myslí, že vláda má právo zasahovať do verejnoprávnych médií, u voličov strany Borisa Kollára je to až 14 percent.
Bankovníctvo 13-06-2022

Nielen greenwashing, problémom sú aj prázdne slová firiem o sociálnom pokroku

Európska zelená taxonómia hovorí, čo je zelená investícia, a čo je iba greenwashing. Pri sociálnych investíciách však takýto semafor chýba, eurokomisia sa totiž podľa zdrojov EURACTIV bojí ešte väčších sporov, než aké vyvolala otázka jadrovej energie a plynu. 
Bankovníctvo 09-06-2022

Špecialistka na zodpovednosť firiem: Elektrické autá nie sú automaticky zelené

Vykazovanie environmentálnych vplyvov vo výročných správach má investorský základ, nie je iba trendom, ktorý vyšumí. Prikázať firmám napísať, že polovica ich činnosti má nepriaznivé následky, je však politicky citlivé, hovorí v rozhovore MIROSLAVA PLEVOVÁ.
Daňová politika 06-06-2022

Návrh na zvýšenie fajčiarskych daní v Európe príde už na jeseň

Európska komisia predstaví revíziu smernice o spotrebných daniach z tabaku už na jeseň. Očakáva sa v nej zvýšenie sadzby daní na cigarety a rozlusknutie otázky, ako sa majú zdaňovať fajčiarske novinky.
Ekonomika 03-06-2022

Európa nemá žiadne dobré riešenia pre zablokované ukrajinské obilie

Zrušiť sankcie voči Putinovi, zrušiť sankcie voči Bielorusku, alebo sa snažiť presúvať tony obilia po cestnej a železničnej infraštruktúre, ktorá na to nie je pripravená. To sú možnosti, ktoré Európa má, na zabránenie hladomoru a migračnej kríze.
Spoločnosť 02-06-2022

Schválenie poľského plánu obnovy kritizuje aj eurokomisár pre spravodlivosť

Poľská justičná reforma je len kozmetická, eurokomisia napriek tomu krajine schválila plán obnovy. Prvé peniaze prídu, až keď krajina naplní všetky požiadavky, samotné schválenie dokumentu však skritizovali aj traja eurokomisári, vrátane Didiera Reyndersa.
Daňová politika 30-05-2022

Dodržiava sa zákaz mentolových cigariet? Slovenské úrady vyšetrujú dva výrobky

Na európskych trhoch už dva roky nemôžu byť žiadne cigarety s mentolovou arómou. Podľa investigatívnych novinárov však výrobcovia ponúkajú produkty, z ktorých mätu cítiť. Taliansko a Švédsko ich už stiahli z trhu, vyšetrovať začínajú aj slovenské úrady. 
Ekonomika 30-05-2022

Európsky týždeň | Na reformy ešte máme čas, ale ten sa kráti

Eurokomisia nám v jarnom semestri odkazuje, že naša ekonomika nie je pripravená na budúcnosť. Návod sa pritom z roka na rok nemení.
Kultúra a médiá 27-05-2022

Únia nevznikla na ochranu médií, dnes to už robiť musí

Európska komisia na jeseň predstaví Európsky akt o slobode médií. Tie ekonomická kríza vháňa do náručia finančných skupín, ak im možnosť vysielať či písať rovno nevezmú politici.
Daňová politika 26-05-2022

Poľsko blokuje európsku dohodu na globálnej minimálnej dani

Poľsko ani Maďarsko nemajú schválené plány obnovy, jedna krajina blokuje balík sankcií, druhá medzinárodnú dohodu proti úniku daní. Členské štáty si však právo veta strážia. 
Kultúra a médiá 23-05-2022

Európske zákony na ochranu médií nestačia, Orbán musí prísť o peniaze

Únia na jeseň predstaví plány na nové riešenia ochrany slobodných médií v EÚ, tie potrebujú najmä dobre nastavenú finančnú podporu. K Maďarsku ale treba pristúpiť radikálne, sankcie prekvapivo podporujú aj obyvatelia V4.   
Ekonomika 19-05-2022

Európa prvýkrát od pandémie výrazne zhoršuje ekonomickú prognózu

Naposledy bola výrazne upravená prognóza pred dvoma rokmi, keď sa prejavili efekty pandémie. Vojna v Ukrajine zvyšuje ceny energií, HDP Slovenska to znížilo najviac.
Daňová politika 16-05-2022

Únia chce zakázať ochutený zahrievaný tabak už tento rok

Zahrievaný tabak už je na európskom trhu tak populárny, že ho Únia môže začať regulovať ako klasické cigarety. Slovensko tento nápad podporuje, chceme ale viac ako pol roka na prepísanie zákonov.
Východná politika 12-05-2022

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 
Kultúra a médiá 09-05-2022

Advokát Kamenec: Iba ochranou médií dokážeme udržať demokraciu nažive

Európa nepozná obmedzenia médií ruského typu, ide skôr o zbytočné „palice“ alebo obmedzenia financovania. Ani najlepšia regulácia však slobodu médií neochráni sama o sebe, hovorí v rozhovore advokát TOMÁŠ KAMENEC.
Kultúra a médiá 06-05-2022

Advokát Kamenec: Slobodné médiá máme aj vďaka určitej dávke šťastia

Mediálne zákony nie sú magickou paličkou, ktorá zabezpečí pluralitu médií. Tie slovenské však majú slabiny, ktoré by stálo za to upraviť. Únia nemôže pre všetky členské štáty napísať jeden návod, hovorí v podcaste advokát TOMÁŠ KAMENEC.
Kultúra a médiá 03-05-2022

Slovensko si v rebríčku slobody médií polepšilo o osem priečok

Zo 180 krajín sveta sa Slovensko umiestnilo na 27. mieste, čo je zlepšenie od minuloročného 35. miesta. Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc za tým vidí zrušenie oslobodzujúceho rozsudku pre Mariána Kočnera, prípravu mediálnych zákonov aj menej slovných útokov od predstaviteľov...
Budúcnosť EÚ 26-04-2022

Europoslanci píšu do Únie: Obvinenie Fica dokazuje, že právny štát funguje

Bývalý premiér sa snažil únijných predstaviteľov dostať na svoju stranu, skupina deviatich slovenských europoslancov ale zareagovala vlastným listom, v ktorom odmietajú Ficove tvrdenia o politických čistkách.
Budúcnosť EÚ 25-04-2022

Európsky týždeň | Francúzske voľby sú víťazstvom pre Európu

Európski lídri otvorene vyzývali Francúzov, aby v nedeľných voľbách podporili prezidenta Emmanuela Macrona. Marine Le Pen síce už nehovorila o odchode z EÚ, jej plány by ale aj tak boli pre blok nebezpečné.
Budúcnosť EÚ 20-04-2022

Európskych socialistov znepokojuje vážnosť obvinení Fica a Kaliňáka

Strana európskych socialistov pozorne sleduje obvinenia, ktorým čelia lídri ich členskej strany Smer-SD. Doteraz stáli európski socialisti na strane Smeru, napriek volaniam po ich vylúčení pre spoluprácu s fašistami a zľahčovanie vojny na Ukrajine.
Ekonomika 14-04-2022

Anketa o pandemických zárukách: Rýchle a výhodné úvery stáli aj za zložité dokladovanie

Program Slovak Investment Holding antikorona záruka je spätne hodnotený kladne. Podnikateľom sa úvery darí splácať, ale nie každému sa podarilo udržať stopercentnú zamestnanosť a získať tak odpustenie poplatku alebo bonusovú úrokovú dotáciu.