EURACTIV.sk

Doprava 04-07-2022

Diskusia | Má vodík v doprave budúcnosť?

Sú vodíkové technológie v doprave konkurencieschopné batériovým elektromobilom? Má zmysel investovať do podpory vodíka v osobnej doprave? Vypočujte si diskusiu venovanú práve týmto témam.
Ekonomika 30-06-2022

Diskusia | Sociálne férová digitálna ekonomika

Práca pre digitálne platformy je silnejúcim fenoménom. Pre firmy aj zamestnancov to môže prinášať nové príležitosti. Problémom sú však nedostatočné regulácie, vďaka ktorým môžu digitálne platformy obchádzať pracovnoprávne a ďalšie pravidlá.
Energetika 24-06-2022

Diskusia | Má vodík v doprave budúcnosť?

Sú vodíkové technológie v doprave konkurencieschopné batériovým elektromobilom? Má zmysel investovať do podpory vodíka v osobnej doprave? Sledujte diskusiu kľúčových aktérov k týmto otázkam.
Rozširovanie 21-06-2022

Eurokomisia zatiaľ neodporučila členstvo Gruzínska v bloku, desaťtisíce Gruzíncov vyšli do ulíc

Európska exekutíva hovorí, že krajina má dvere do bloku otvorené, no musí znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu médií, reformovať súdy a konečne aj „deoligarchizovať“ štát.
Rozširovanie 17-06-2022

Po návšteve Macrona, Scholza, Draghiho a Iohannisa na Ukrajine už jej členstvo v bloku odporúča aj eurokomisia

Štvorica lídrov na návšteve Kyjeva potvrdila, že ich krajiny sú „okamžite“ pripravené zaručiť Ukrajine oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Koľko však negociačný proces potrvá, nevie nikto z nich odhadnúť.
Digitalizácia 17-06-2022

V Únii začal platiť sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

Kódex, ktorý dobrovoľne podpísalo 34 signatárov vrátane techgigantov Meta, Google, Twitter, TikTok či Microsoft, rieši nedostatky svojich predchodcov. Zavádza silnejšie záväzky, podrobnejšie opatrenia a krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií.
Energetika 17-06-2022

Diskusia | Na ťahu sú obnoviteľné zdroje: Je Slovensko pripravené?

Je elektrizačná sústava na Slovensku pripravená na masívne pripájanie obnoviteľných zdrojov? Aké investície by pomohli zvýšiť jej flexibilitu? V online diskusii vystupujú kľúčoví aktéri.
Spoločnosť 14-06-2022

Inštitúcie Únie sa dohodli na ročnom predĺžení platnosti covidpasov

Platnosť certifikátu EÚ o ochorení COVID-19 mala skončiť v júni. Vzhľadom na to, že epidemická situácia v EÚ sa môže rýchlo zmeniť, europarlament a Rada EÚ sa dohodli uznávanie covidpasov predĺžiť o ďalší rok.
Kultúra a médiá 13-06-2022

Diskusia | Verejnoprávnosť médií: V čom sa môže inšpirovať Slovensko?

Ako fungujú verejnoprávne médiá v iných krajinách, napríklad v susednom Česku alebo Nemecku? Aké sú problémy ich systémov a čím by sa Slovensko, naopak, mohlo inšpirovať? Kľúčoví stakeholderi odpovedajú na tieto a ďalšie otázky.
Obrana 02-06-2022

Dánsko sa stane súčasťou obrannej spolupráce v Únii

Dáni si v referende odhlasovali zrušenie výnimky, podľa ktorej sa nemuseli podieľať na obranných politikách EÚ. Za pristúpenie k spoločnej obrane bloku bolo až 67 percent Dánov, ktorí sa zúčastnili referenda. 
Budúcnosť EÚ 01-06-2022

Európskym ľudovcom bude šéfovať Manfred Weber

Európska ľudová strana na Slovensku zastrešuje europoslancov z KDH, OĽaNO a Spolu. Strana si hľadá novú identitu po odchode maďarského Fideszu a strate dominantnej pozície medzi európskymi lídrami. 
Ekonomika 26-05-2022

Vláda schválila spoločný eurofondový program pre deväť krajín

Rozpočet programu Interreg Stredná Európa bude 281 miliónov eur. Je financovaný z eurofondov a jeho cieľom je podporiť vznik projektov cezhraničnej spolupráce. 
Rozvojová politika 25-05-2022

Putinova blokáda ukrajinského obilia môže spustiť ďalšiu migračnú krízu

Európska komisia chce do ohrozených krajín presmerovať financie na rozvojovú pomoc. Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyen Putin využíva ukrajinské obilie ako geopolitickú zbraň. 
Ekonomika 19-05-2022

2. ročník Cyklohackatonu

Víťazným tímom 2. ročníka cyklohackatonu sa stal tím s názvom LMA, ktorý bol zložený zo študentov z Technickej univerzity v Košiciach.
Energetika 17-05-2022

Komisia vysvetlila, ako možno platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia upresnila spôsoby, akými môžu európskej spoločnosti platiť za ruský plyn bez toho, aby porušili sankcie uvalené na Rusko. Aktualizované usmernenie zverejnila agentúra Reuters.
Ekonomika 04-05-2022

Eurokomisia zaslala Slovensku na utečeneckú krízu 193,6 milióna eur. Slovensko chce viac

Slovensko a ďalších deväť členských štátov EÚ sa obrátili so žiadosťou na Európsku komisiu o dodatočnú rozpočtovú flexibilitu pri využívaní eurofondov na riešenie migračnej krízy.
Východná politika 21-04-2022

Charles Michel v Kyjeve: Urobíme všetko, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať vojnu

Predseda Európskej rady Charles Michel hovoril v Kyjeve o plánovanej darcovskej konferencii EÚ pre Ukrajinu, aj o pripravovanom šiestom balíku sankcií voči Rusku. 
Budúcnosť EÚ 19-04-2022

Ukrajina chce získať štatút kandidátskej krajiny Únie už v nasledujúcich týždňoch

Ukrajina vďaka predchádzajpcej príprave vyplnila prvú časť dotazníka o vstupe do EÚ „bleskurýchlo”. Čaká ju však ešte druhá časť, týkajúca sa zhody ukrajinskej legislatívy s tou európskou. Ukrajinský prezident očakáva rozhodnutie o kandidatúre už na júnovom summite EÚ.
Ekonomika 08-04-2022

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo: Produkcia potravín musí byť teraz našou prioritou

Janusz Wojciechowski vyzýva členské štáty, aby boli prezieravé a v čase vojny podporili farmárov k väčšej produkcii potravín. Výnimka, ktorou Komisia umožní osiať aj pôdu ležiacu úhorom, nemusí byť podľa neho iba jednorazovým riešením pre túto sezónu. 
Obrana 22-03-2022

Strategický kompas Únie a jeho reflexia ruskej agresie na Ukrajine

Finálnu podobu novej európskej obrannej stratégie, prvej svojho druhu v Únii, by mali európski lídri schváliť už na blížiacom sa summite. Hoci jej príprava trvala celé mesiace, vojna na Ukrajine značne ovplyvnila to, akú podobu Strategický kompas získal. 
Budúcnosť EÚ 18-03-2022

Konferenciu o budúcnosti Európy môže po jej skončení nahradiť Konvent pre revíziu zmlúv Únie

Konferencia, ktorá naprieč Úniou prebieha od mája 2021, by mohol po jej skončení nahradiť Konvent pre revíziu zmlúv o fungovaní EÚ. Návrh predkladajú europoslanci. Spolu s poslancami národných parlamentov teraz pracujú na spoločnom vyhlásení.
Obrana 17-03-2022

Diskusia | Obranná politika Európskej únie: Nové otázky pri vojne na Ukrajine

Konflikt na Ukrajine jasne ukazuje, že je dôležité, aby Európska únia mala účinné a konkrétne nástroje na posilnenie svojej kolektívnej schopnosti predvídať, rozhodovať a konať v záujme svojej bezpečnosti. Rovnako nastoľuje otázky o vojenských misiách mimo hraníc EÚ.
Doprava 08-03-2022

Diskusia | Skončia automobilky na Slovensku? Príležitosti a riziká transformácie automobilového sektoru

Ako sa svetovým trendom prispôsobujú automobilky a dodávatelia na Slovensku a ako reaguje slovenská vláda? Ako by sa slovenská ekonomika vyrovnala s nezvládnutou transformáciou sektora? V online diskusii odpovedajú kľúčoví aktéri.
Budúcnosť EÚ 03-03-2022

Komisia ukázala pravidlá, podľa ktorých bude narúšateľom právneho štátu krátiť eurofondy

Európska komisia prijala v stredu usmernenia o mechanizme podmienenosti, ktorého cieľom je chrániť rozpočet EÚ pred porušovaním zásad právneho štátu.