Irena Jenčová

Europoslanci sa na druhý pokus dohodli na uhlíkovom cle aj obchode s emisiami

Europarlament schválil spoločnú pozíciu k reforme systému emisných kvót, k  poplatku za uhlík na hraniciach EÚ. Vytvorí sa aj nový sociálno-klimatický fond, ktorý má domácnostiam kompenzovať náklady na zelený prechod. Poslancov teraz čaká vyjednávanie s členskými štátmi.
Energetika 23-06-2022

Európa sa vracia k uhliu. Má ísť o núdzové a krátkodobé riešenie

Viaceré európske štáty sa rozhodli pre vysychajúce toky ruského plynu opäť spaľovať uhlie na výrobu elektriny. Má to byť dočasné riešenie pre vykurovanie domácností nadchádzajúcu zimu. Ak prejdú z uhlia rovno na obnoviteľné zdroje, klimatické ciele to podľa Komisie neohrozí.
Budúcnosť EÚ 22-06-2022

Slovenské mestá sa musia prispôsobiť novej realite horúčav a prívalových dažďov

Mestá sú čoraz viac vystavené klimatickým rizikám a musia sa na ne adaptovať. Zároveň môžu pri správnom plánovaní veľmi efektívne znižovať svoje emisie.  
Budovy 21-06-2022

Únia nesmie pri obnove budov zabudnúť na chudobné domácnosti

Pre energetickú krízu a potrebu rýchlo dekarbonizovať stavebníctvo čelí Únia ďalšej hrozbe. Musí zabezpečiť, aby ľudia pre zvyšujúce sa ceny nájomného po renovácii nemuseli opustiť svoje domy a byty.
Ekonomika 20-06-2022

Spravodlivá transformácia hornej Nitry nekončí vyradením uhlia, upozorňujú ekológovia

Mestá na hornej Nitre nahradia v roku 2023 vykurovanie uhlím obnoviteľnými zdrojmi a zemný plynom. Toto riešenie je založené na premrštenej spotrebe tepla a počíta s fosílnym palivom. Preto by malo byť len dočasné, varujú environmentalisti.  
Energetika 20-06-2022

Európsky týždeň: Moskva naďalej priškrcuje kohútiky s plynom. Únia hľadá náhradu v Izraeli

Európska únia sa dohodla s Izraelom na dodávkach zemného plynu. Plyn skvapalnia v egyptských termináloch, za čo Európa prisľúbila Egyptu okamžitú potravinovú pomoc vo výške 100 miliónov eur a ďalšie tri miliardy eur v priebehu nasledujúcich rokoch. 
Rovnosť šancí 16-06-2022

Mierové rokovania o Ukrajine viaznu. Zapojte ženy, vyzýva šéf OSN

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že účasť žien na rokovaniach je kľúčová pre pochopenie dynamiku konfliktu a pre jeho urovnanie. Týka sa to aj vojny na Ukrajine, kde sú mierové rozhovory pod taktovkou mužov a zatiaľ pokrok nepriniesli.
Klíma 16-06-2022

Nemecko oslabuje enviroštandardy pre veternú energiu

Nemecká vláda chce naštartovať rozvoj veternej energie na úkor ochrany prírody. Znížiť sa má minimálna vzdialenosť, v ktorej sa môžu stavať veterné turbíny od osídlených oblastí a zmení sa aj spôsob výpočtu pravdepodobnosti kolízie vtákov s lopatkami turbín.
Klíma 14-06-2022

Holandsko aj Rakúsko dajú stopku plynovým kotlom

Rakúsko zakáže predaj nových plynových kotlov už v roku 2023, Holandsko o tri roky neskôr. Obe krajiny chcú zemný plyn vo vykurovaní nahradiť tepelnými čerpadlami a podporiť ekologickejšie centrálne vykurovanie.

Europoslanci neschválili modernizáciu trhu s uhlíkom

Europoslanci neschválili reformu obchodovania s emisiami, zavedenie takzvaného uhlíkového cla ani zriadenie Sociálneho a klimatického fondu. Všetky tri legislatívy sa vrátia na prerokovanie do envirovýboru. Ďalšia šanca na ich prijatie v pléne je 23. júna.
Budovy 08-06-2022

Bez úspor energie súčasnú energetickú krízu nezvládneme

Politici sústredia na to, ako nahradiť ruské fosílne palivá a nájsť alternatívnych dodávateľov. Zamerať by sa však mali na byť úspory energie, ktoré sú riešením klimatickej aj energetickej krízy, hovorí riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol.
Klíma 03-06-2022

Envirorezort: Obnoviteľné zdroje sú v nepriazni verejnosti pre ich vplyv na krajinu

Slovensko je pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energie limitované stabilitou prenosovej sústavy a negatívnym vnímaním verejnosti. Hlavným dôvodom zaostávania vo využívaní obnoviteľných zdrojov je vysoký podiel výroby bezemisnej jadrovej energie, konštatuje kľúčová analýza envirorezortu. Ministerstvo životného prostredia vypracovalo obsiahlu analýzu pre...
Energetika 02-06-2022

Hydrogeológ: S geotermiou sme na tom fantasticky. Zdroje však nesmieme vyšťaviť

Takmer tretina územia Slovenska sa hodí na využívanie geotermálnej energie. Pracujeme na tom, aby sme vedeli povedať štátu povedať, ktoré oblasti sú vhodné na udržateľnú produkciu energie a oplatí sa ich podporiť dotáciami, hovorí BRANISLAV FRIČOVSKÝ.
Energetika 31-05-2022

Európski lídri podporili čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy

Po týždňoch zdĺhavých rokovaní, lídri EÚ dosiahli politický kompromis a zakázali dovoz ruskej ropy po mori. Slovensko spolu s Maďarskom a Českom dostali výnimku a budú môcť dovážať ropu cez ropovody. 
Klíma 30-05-2022

Európske štáty chcú vodík a plyn z Afriky. Obnoviteľné zdroje stoja bokom

Nemecký kancelár Olaf Scholz dohodol dodávky plynu zo Senegalu, Taliansko podpísalo spoluprácu o dodávkach plynu a vodíka s Alžírskom. Energetické ambície Únie sa bez Afriky nenaplnia, hovorí klimatický šéf Komisie Frans Timmermans. 

Európa zintenzívňuje úsilie o sebestačnosť v oblasti kritických surovín

Zatiaľ čo závislosť Európy od ruskej energie je v centre pozornosti, Únia má čoraz väčší záujem znížiť dovoz kritických surovín z tretích krajín. Problémom je hlavne monopolné postavenie Číny.  
Bankovníctvo 25-05-2022

Firmy budú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a enviroškody aj mimo Únie

Nová smernica ich má prinútiť európske firmy prevziať zodpovednosť za svojich dodávateľov. Pravidlá sa však týkajú len jedného percenta firiem, čo podľa mimovládok nezaručuje spravodlivosť pre poškodených.
Vonkajšie vzťahy 23-05-2022

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd

Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.
Energetika 20-05-2022

Hydrogeológ: Udržateľným využívaním geotermu predídeme uviaznutým investíciám

Environmentálne riziká geotermálnych vrtov sú minimálne. Sústrediť by sme sa mali viac na ich udržateľné využívanie, aby sme ich „nevyšťavili“, hovorí hydrogeológ Branislav Fričovský.

Priemyslu skončia bezplatné kvóty na znečisťovanie už v roku 2030

Poslanci z výboru pre životné prostredie europarlamentu sa dohodli na zásadnej revízii systému obchodovania s emisiami. Priemysel príde o bezplatné emisné povolenky už v roku 2030, domácnosti si za emisie z vykurovania zatiaľ nepriplatia
Energetika 18-05-2022

Európa má plán na odstrihnutie sa od ruského plynu. Stojí na úsporách energie

Eurokomisia predstavila plán REPowerEU, stratégiu pre odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Okrem diverzifikácie dodávok fosílnych palív ráta so solárnymi panelmi ako povinnou súčasťou budov, zjednodušením povoľovacích procesov a ambicióznymi úsporami energie.

Slováci majú veľký záujem o tepelné čerpadlá. Dotácie sa minuli za pár minút

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík zrušil začiatkom mesiaca výzvu na obnoviteľné zdroje pre obavy, že by sa dotácie minuli prirýchlo. Dotácie zúžil len na tepelné čerpadlá a kotle na biomasu. Napriek tomu sa 15 miliónov eur vyčerpalo za necelú štvrťhodinu.
Rozširovanie 16-05-2022

Európsky týždeň | Francúzsko navrhuje pre Ukrajinu špeciálne partnerstvo

Podľa francúzskeho prezidenta by mala byť Ukrajina súčasťou „európskeho politického spoločenstva“. Čo by to pre ňu znamenalo? V druhej téme sa venujeme navrhovanému embargu na ruskú ropu.
Klíma 16-05-2022

Európske energetické plány stoja na neaktuálnych cenách plynu

Komisia pri posudzovaní legislatívneho balíka „Fit for 55“ aj pri plánoch na ukončenie závislosti od ruského plynu nepočítala so súčasnými rekordnými cenami zemného plynu. Tie násobne zvyšujú ich náklady.