Katarína Mózová

Vonkajšie vzťahy 01-10-2009

Iránska „nová éra“ sa nekoná

V kontroverzných júnových voľbách doterajší iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád obhájil svoj mandát. Jeho druhé funkčné obdobie, ktorého sa ujal začiatkom augusta 2009, však preň nezačalo práve najlepšie: po jeho znovuzvolení a spochybnení výsledkov volieb opozíciou v krajine vypukla najhoršia kríza od islamskej revolúcie sprevádzaná masovými protivládnymi nepokojmi.
Ekonomika 29-07-2009

Príčinou prepadu stredoeurópskych mien je absencia domáceho kapitálu a zlá štruktúra zahraničného obchodu

Finančná kríza akoby vyvracala niektoré dlhodobo platné a donedávna nespochybniteľné ekonomické teórie. Počas krízy sa aj pôsobenie neviditeľnej ruky Adama Smitha stáva neviditeľným a inak racionálne správanie jednotlivcov zhoršuje situáciu celej spoločnosti.
Jadrová energia 14-04-2009

Rozštiepenie európskeho jadra – Siemens opustil francúzsku Arevu kvôli ruskému Rosatomu

Začiatkom marca t.r. nemecká spoločnosť Siemens a Ruská federálna agentúra pre jadrovú energiu ROSATOM oznámili podpísanie dohody o vytvorení spoločného podniku (joint ventures), s cieľom „stať sa svetovým lídrom na trhu jadrovej energie". Táto správa okamžite vyvolala negatívnu reakciu doterajšieho lídra a partnera Siemensu - francúzskej spoločnosti Areva, s ktorou sa Siemens „rozišiel" len niekoľko týždňov predtým.
Vonkajšie vzťahy 13-02-2009

Úloha Turecka v mierovom procese na Blízkom Východe

Snaha zúčastniť sa na riešení regionálnych konfliktov je relatívne novým aspektom tureckej zahraničnej politiky posledných dvoch desaťročí. Členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO), vlečúci sa prístupový proces do Európskej únie (EÚ), situácia v regióne po vojne v Iraku, ale najmä úspešná kandidatúra na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) na obdobie rokov 2009 – 2010 do značnej miery vysvetľujú tento odklon od dlhodobej politiky nezasahovania, ktorú Ankara ešte donedávna praktikovala.
Vonkajšie vzťahy 02-04-2008

Iránsky nukleárny program – jadro iránskeho problému?

Odkedy v roku 2002 vyšlo najavo, že Irán viac ako jednu dekádu tajne rozvíjal jadrový program napriek tomu, že ako signatár Zmluvy o nešírení jadrových zbraní bol povinný o všetkých svojich aktivitách v tejto oblasti informovať Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE alebo IAEA – International Atomic Energy Agency),
Vonkajšie vzťahy 26-02-2008

Regionálne záujmy Sýrie

Od januára do konca roka 2008 je sýrske hlavné mesto Damask hlavným mestom arabskej kultúry. Hoci Sýria bola jediným štátom, ktorý počas svojho januárového blízkovýchodného turné americký prezident George Bush jr. obišiel, nemožno povedať, že by o nej nebolo v posledných mesiacoch počuť.
Vonkajšie vzťahy 21-01-2008

Teherán spája ideológiu a pragmatizmus

Po zverejnení správy amerického National Intelligence Council z 3. decembra 2007 prišli stúpenci útoku na Irán o jeden z dôvodov na jeho realizáciu. V správe s názvom Iran: Nuclear intentions and capabilities CIA „s vysokým stupňom istoty" tvrdí, že Teherán ukončil svoj vojenský jadrový program ešte koncom roka 2003 a v súčasnosti v ňom nepokračuje.