V návrhu slovenského energetického a klimatického plánu chýbajú opatrenia zo stratégie obnovy budov a podporné mechanizmy. Niektoré opatrenia sú abstraktné, individuálne zdroje tepla sú zbytočne dehonestované a prognózy stoja na vode, píšu KATARÍNA NIKODEMOVÁ a ĽUBICA ŠIMKOVICOVÁ.
Poľnohospodárska výroba sa čoraz viac podieľa na zhoršovaní kvality ovzdušia. Pripravovaná reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky túto problematiku takmer nerieši.
Pesticídy zo skupiny neonikotínoidov predstavujú riziko pre včely. Potvrdilo to nové hodnotenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potraviny (EFSA) z konca februára.
Výrobcovia alkoholu a piva by mali už čoskoro začať spĺňať podmienky novej európskej regulácie. Vďaka nej by sa mal spotrebiteľ dozvedieť, čo výrobok, ktorý si kupuje, obsahuje.
Európsky parlament zriadil výbor, ktorý má preskúmať udeľovanie licencií pre pesticídy. Je to reakcia na predĺženie licencie pre herbicíd glyfosát, s ktorým sa spájajú zdravotné riziká.
ŠPECIÁL / Bez obmedzenia plytvania jedlom, spotreby mäsa a inovatívnych technológii sa revolúcia vo výžive nezaobíde, zhodli sa lídri na svetovom ekonomickom fóre v Davose
Odporcovia nových techník šľachtenia plodín ich považujú za tzv. „skryté“ geneticky modifikované organizmy (GMO) a volajú po ich prísnej regulácii na európskom trhu.
Oproti iným krajinám Európskej únie obsahuje pôda na Slovensku málo živín. To vedie k vyššej spotrebe priemyselných hnojív a následne kontaminácii pôdy.
Organizácia spojených národov (OSN) vyhlásila 20 máj ako svetový deň včiel. Návrh z dielne Slovinska podporili všetky členské krajiny Európskej únie. Cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti hmyzu v ekosystéme a upozorniť na ich hromadné úhyny.
V dvoch tretinách prípadov nemuseli farmári urobiť nič navyše na to, aby sa kvalifikovali na "zelené platby". Komisia si je problému vedomá a chce ho v novom období riešiť.
Európa musí pristupovať k svojej potravinárskej politike komplexne, aby bola schopná reflektovať nové výzvy. Dôležitý je pritom dôraz na udržateľnosť a zdravie, zhrňuje Európsky hospodársky a sociálny výbor.
Komisia predstavila svoju víziu pre budúcu spoločnú poľnohospodársku politiku. Odborníci ale varujú, že poľnopolitika v takto nastavenej podobe oslabí ochranu životného prostredia a vytvorí podmienky pre nekalú súťaž medzi farmármi.
Členské krajiny rozhodli o licencii pre glyfosát. Najpoužívanejším herbicídom s obsahom tejto látky tak umožnili zostať na európskom trhu ďalších 5 rokov.
Prechod na ekologické poľnohospodárstvo by podľa odborníkov uživil rastúcu populáciu za dvoch podmienok. Prvou je obmedziť plytvanie potravinami a druhou znížiť spotrebu mäsa.
Ak sa nezlepší prístup ku kvalitnému jedlu, do roku 2030 bude viac ako polovica svetovej populácie trpieť nejakou formou zlej výživy. To je odkaz programu Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ministrom zdravia G7.