Lenka Haniková

Vonkajšie vzťahy 05-08-2020

V Bielorusku silnie opozícia, európski pozorovatelia však na voľby neprídu

Bielorusko čakajú 9. augusta prezidentské voľby. Krátko pred nimi sa v uliciach Minska odohrávajú historické občianske zhromaždenia na podporu opozičnej kandidátky Svetlany Cichanovskej, okolo ktorej sa vytvorilo symbolické „feministické trio“.
Sociálna politika 02-07-2020

Počet otcov, ktorí chodia na Slovensku na materskú, rastie

Slovenská materská pre otcov patrí k najštedrejším politikám svojho druhu na svete. Dnes ju využíva každý štvrtý otec. Problémom je, keď otcovia poberajú materskú a súbežne vo veľkej miere pracujú, vyplýva z komentáru Inštitútu finančnej politiky.
Rovnosť šancí 26-06-2020

Milan Uhrík je rasista, hovorí nemecký europoslanec a spravodajca k inklúzii Rómov

Nemecký europoslanec Romeo Franz v rozhovore pre bulharský EURACTIV hovorí o problémoch najväčšej európskej menšiny, Rómoch, a menuje europoslancov, ktorých považuje za rasistov. 
Energetika 19-06-2020

Primátori V4 v otvorenom liste: Mestá by mali zohrávať v ekologickej obnove kľúčovú úlohu

Primátori Bratislavy, Budapešti, Varšavy a Prahy napísali otvorený list predsedovi a členom Európskej rady. Tvrdia, že sú odhodlaní bojovať proti zmene klímy, podporovať ekologické oživenie, na čo ale požadujú cielené financovanie pre mestá.
Ekonomika 15-06-2020

Plán obnovy: Príležitosť, aká sa nebude opakovať a výzva, aká tu nebola

Slovensko môže byť s predbežným nastavením pokrízového financovania z plánu obnovy EÚ spokojné, zhodujú sa europoslanci aj rezort zahraničia. Slovensko musí maž najneskôr na jeseň jasno, čo chce s peniazmi robiť. Čaká sa aj na nové ministerstvo.
Brexit 03-06-2020

Brexit počas korony. Rokovania sú pomalé a napäté

Po júni by malo byť jasnejšie, či je dohoda medzi Úniou a Britániou do konca roka realistická. Pre Úniu sú hlavnými prioritami zachovanie európskeho režimu pre rybolov, sociálne a environmentálne štandardy a pri pravidlách o štátnej pomoci. Hoci Veľká Británia...
Budúcnosť EÚ 01-06-2020

Obavy europoslancov z proti-krízového plánu Únie: Zadĺženie, problémy s čerpaním, náročné podmienky

Slovenskí europoslanci a europoslankyne záchranný plán Únie prevažne vítajú ako bezprecedentnú šancu pre Slovensko, no upozorňujú aj na jeho slabšie stránky.
Sociálna politika 15-05-2020

Európska komisia žaluje Rakúsko za zníženie prídavkov na deti cudzincov

Európska komisia podala žalobu na Súdny dvor za takzvanú indexáciu prídavkov na deti. Podľa Komisie je takáto legislatíva diskriminačná a porušuje právo Európskej únie.
Spoločnosť 13-05-2020

COVID-19: V Írsku zariadili výbor na vyhodnocovanie vládnej odpovede na koronakrízu

Maďarský premiér nepríde na rozpravu do Európskeho parlamentu venovanú jeho krajine, lebo, ako vysvetľuje, všetok čas a energiu venuje boju proti koronavírusu.
Spoločnosť 30-04-2020

COVID-19: V Maďarsku sa uvoľňujú obmedzenia, pre Budapešť to neplatí

V časti Európy pokračuje pomalé uvoľňovanie, Írsko a Veľká Británia chcú ešte počkať na zlepšenie situácie. 
Spoločnosť 29-04-2020

COVID-19: Problémy s dostupnosťou interrupcií majú aj v Litve či Rumunsku

Podobné problémy s prístupom k umelému prerušeniu tehotenstva ako sa objavujú na Slovensku, majú aj v Rumunsku, Litve aj vo vidieckych oblastiach v Nemecku.
Spoločnosť 28-04-2020

COVID-19: Francúzsky parlament hlasuje o uvoľnení opatrení, Chorváti otvorili obchody s výnimkou nedele

V Chorvátsku budú po novom v nedeľu zavreté obchody. Podobne ako na Slovensku, má byť dôvodom dezinfekcia. Kritici tvrdia, že sa tým vyšlo v ústrety požiadavke cirkvi.  
Spoločnosť 27-04-2020

COVID-19: Španieli sa vrátia do parkov, Fínska vláda urobila tlačovku pre deti

Predseda nemeckého parlamentu hovorí, že ochrane životov nemožno dlhodobo podriadiť všetko ostatné. 
Sociálna politika 22-04-2020

Slovensko je jediná európska krajina, ktorá ešte neprijala štandardný kurzarbeit

Slovensko musí pripraviť zdroje na pokrytie sociálnych výdavkov počas podobných krízové situácii ako je tá v súvislosti s pandémiou, hovoria odbory. Kurzarbeit je lacnejší ako dávka v nezamestnanosti a mal by sa na Slovensku zaviesť zhoduje sa zástupcovia priemyslu aj odborov.
Obrana 22-04-2020

NATO v čase pandémie: Aké úlohy plní vojenská aliancia? (INFORGRAFIKA)

Severoatlantická aliancia a najmä jej vojaci plnia počas prebiehajúcej pandémie dôležité úlohy, a to nielen vo svete, ale aj priamo vo svojich členských krajinách. Prevoz materiálu a osôb je kľúčovou, no nie jedinou aktivitou.
Spoločnosť 22-04-2020

COVID-19: Česi testujú kolektívnu imunitu, v Nemecku zvažujú oživenie Bundesligy

Česká republika začína plošné testovanie populácie. Otestuje približne 27 tisíc ľudí rôznych vekových skupín z rôznych regiónov.
Spoločnosť 21-04-2020

COVID-19: Popularita nemeckej kancelárky počas pandémie stúpa

Rakúsky minister financií kritizuje európske pravidlá štátnej pomoci. Český ústavný súd rieši viacero podaní v súvislosti s protipandemickými opatreniami českej vlády.
Spoločnosť 20-04-2020

COVID-19: V Taliansku sa obávajú návratu Ligy, slovinský premiér nadáva novinárom

Zo študentov programu Erasmus, ktorých na pobyte zastihli opatrenia proti koronavírusu, mnohí nevedia, či budú musieť vrátiť grant. 
Spoločnosť 17-04-2020

COVID-19: V Nemecku chcú otvoriť školy začiatkom mája

Názory nemeckých spolkových krajín sa v prístupe k zmierňovaniu opatrení líšia. Severné Porýnie-Vestfálsko chce otvárať školy už budúci týždeň, podľa dohody by sa tak malo stať až začiatkom mája.
Spoločnosť 16-04-2020

COVID-19: V Španielsku môže byť až 20 percentná nezamestnanosť, Fíni navýšia príspevok pre WHO

Fínska vláda chce posielať viac finančných prostriedkov pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Reaguje tak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa financovanie zo strany USA rozhodol úplne zastaviť.
Spoločnosť 15-04-2020

COVID-19: Epidemiológovia nabádajú na opatrnosť pri uvoľnovaní

Rakúsko, Slovinsko sa mierne otvárajú, nemeckí odborníci varujú pred prehnaným optimizmom.  V Bosne a Hercegovine majú nakazených viac ako sedemsto zdravotníkov.
Ekonomika 14-04-2020

Leto v Európe: Fíni a Briti diskutujú o zrušení prázdnin

Ak sa v lete naštartuje ekonomika, nemalo by sa dovolenkovať, myslí si Konfederácia fínskeho priemyslu. Briti zase zvažujú otvorenie škôl cez letné mesiace.  
Spoločnosť 14-04-2020

COVID-19: Vo francúzskom epicentre už môžu mať vrchol za sebou, v Nemecku sa vyliečila viac ako polovica nakazených

Vedúci urgentného príjmu vo francúzskom regióne okolo mesta Mulhouse, ktorý je najsmrteľnejším ohniskom v krajine, tvrdí, že situácia sa zlepšuje. Zdravotnícke tímy sú volané k stále menšiemu počtu prípadov súvisiacich s koronavírusom.
Spoločnosť 09-04-2020

COVID-19: Rakúšania začnú testovať ľudí na protilátky, Fíni riešia nekvalitné masky z Číny

Švédsky epidemiológ varuje pred zvýšeným rizikom nákazy v domovoch dôchodcov aj medzi imigrantmi, najmä tam, kde viac generácií žije v spoločnom obmedzenom priestore.