Lucia Yar

Obrana 01-07-2022

Severoatlantická aliancia má novú stratégiu do najbližšej dekády

Lídri NATO v Madride schválili najdôležitejší dokument, ktorý zarámcuje bezpečnosť západného sveta do najbližších rokov. Rusko považuje za „najvýznamnejšiu a priamu hrozbu“, o Číne hovorí ako o „výzve“ a Afganistan spomína len raz, v kontexte „ponaučenia“.
Obrana 29-06-2022

Napriek vojne na Ukrajine bude summit NATO v Madride hlavne o Erdoğanovom ústupku

Hoci pozvánky do NATO Fínsku a Švédsku napokon Turecko odobrilo, lídri ich na summite v Madride s najväčšou pravdepodobnosťou nepodpíšu. Dôvodom je účasť chorvátskeho prezidenta.
Rozširovanie 24-06-2022

„Historický moment“, hovoria o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku európski lídri

Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na summite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Gruzínsku bola zároveň ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.
Rozširovanie 22-06-2022

Členské štáty Únie sú pripravené odobriť kandidátsky štatút Ukrajine aj Moldavsku

Na summite EÚ v Bruseli pravdepodobne lídri podpíšu minulotýždňové odporúčanie Európskej komisie udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. Gruzínsko, napriek naliehaniam jeho prezidentky, ktoré adresovala aj Slovensku, štatút nateraz nezíska.
Obrana 21-06-2022

S akými ambíciami pôjde Slovensko na summit NATO v Madride?

Slovensko chce na prvom summite NATO od invázie Ruska na Ukrajinu zaistiť, aby sa dočasné bojové skupiny na východnom krídle Aliancie, v rámci ktorých už u nás pôsobí takmer 1 100 spojeneckých vojakov, transformovali na dlhodobé obranné zložky.
Digitalizácia 20-06-2022

Prvý európsky „exascale“ superpočítač bude v Nemecku

V bloku už budúci rok spustia systém, ktorý je schopný uskutočniť viac ako miliardu miliárd výpočtov za sekundu. Ďalšie štyri nové superpočítače strednej triedy pribudnú v Grécku, Maďarsku, Írsku a Poľsku.
Doprava 20-06-2022

Európsky regulátor varuje pred „nebezpečnými lietadlami“ nad Ruskom

Najvyšší regulačný orgán EÚ pre bezpečnosť letectva sa „veľmi obáva“ o bezpečnosť lietadiel západnej výroby, ktoré naďalej lietajú v Rusku. Po zavedení sankcií totiž ostali bez prístupu k náhradným dielom a riadnej údržbe.
Obrana 16-06-2022

Rozširovanie NATO: Štokholm aj Washington už ponúkajú Ankare ústupky

Kým väčšina Aliancie by Fínov a Švédov rada videla v NATO v priebehu „mesiacov“, turecký prezident Erdoğan hovorí o „viac ako roku“. Štokholm bude preto meniť antiteroristický zákon a prehodnocuje aj embargo na vývoz zbraní do Turecka, čo žiadala Ankara.
Rovnosť šancí 15-06-2022

Radu Európy znepokojujú prejavy nenávisti voči menšinám v slovenskej politike

Poradný výbor Rady Európy vydal svoj piaty posudok o Slovensku. Radí najmä zlepšiť vzdelávanie rómskych detí a podporu národnostných menšín. Osobitne je znepokojený z protimenšinovej rétoriky v politickom priestore a na internete. 
Doprava 13-06-2022

Európsky týždeň | O zákaze predaja áut so spaľovacím motorom rozhodnú členské štáty

Európsky parlament odobril zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Skutočná skúška však návrh čaká počas vyjednávaní s Radou. Europoslanci naopak nenašli zhodu na reforme systému obchodovania s emisnými povolenkami EU ETS.
Rovnosť šancí 10-06-2022

Estónska exprezidentka: Feministka nie som, ale podporujem pozitívnu diskrimináciu žien

Podľa KERSTI KALJULAID nie je ťažké dostať sa do vysokých štátnych pozícií preto, že je niekto žena, ale pre nízky počet takýchto postov. „Dnešné premiérky a prezidentky dávajú bodku za diskusiami o tom, či túto prácu dokážu ženy robiť,“ hovorí.
Ekonomika 10-06-2022

Slovenské plány s agrodotáciami nie sú dostatočne zelené

Komisia chce od Slovenska počuť jasný plán, ako jeho agrosektor prispeje k plneniu celoeurópskych ekologických a klimatických cieľov zo stratégie Z farmy na stôl. Agrorezort v odpovedi sľubuje, že to vysvetlí v upravenom agrodotačnom pláne.
Rovnosť šancí 08-06-2022

Tretinu riaditeľských pozícií vo firmách na burze v Únii majú obsadiť ženy

Po desaťročí blokovania zo strany členských štátov našli inštitúcie EÚ kompromis. Do štyroch rokov má 33 percent všetkých pozícií riaditeľov a 40 percent pozícií v správnych radách obsadiť nedostatočne zastúpené pohlavie. Výnimku majú firmy s menej ako 250 zamestnancami.
Obrana 07-06-2022

O intenzívnejšiu vojenskú spoluprácu s NATO má záujem už aj Japonsko

Na summit NATO, naplánovaný na koniec júna v Madride, pravdepodobne príde prvýkrát v histórií aj japonský premiér. Tokio tak reaguje na zvýšené bezpečnostné obavy japonského obyvateľstva z Ruska aj Číny.
Digitalizácia 01-06-2022

Normy pre umelú inteligenciu nastavia štandardizačné orgány Únie

Technické normy, ktoré bude implementovať európska legislatíva o umelej inteligencii, spoločne vyvinú tri európske štandardizačné orgány.  
Digitalizácia 26-05-2022

Slovensko sa stáva pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

Vláda na svojom dnešnom (26. mája) zasadnutí schválila zmluvu s európskou agentúrou ESA. Po podpise prezidentky sa Slovensko oficiálne stane jej pridruženým členom.
Vonkajšie vzťahy 23-05-2022

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd

Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.
Digitalizácia 19-05-2022

Whistleblowerka Facebooku: Legislatíva o digislužbách v Únii musí byť úspešným príbehom

Frances Haugen v Európskom parlamente reflektovala na dohodu o dvoch hlavných zákonoch EÚ, zameraných na reguláciu digitálneho priestoru.
Vonkajšie vzťahy 18-05-2022

Opozíciou k švédskemu a fínskemu členstvu v NATO sleduje Erdoğan viacero vlastných cieľov

Turecký prezident tvrdí, že severské krajiny podporujú organizácie, ktoré Ankara považuje za teroristické, vrátane kurdských separatistov a ľudí okolo Fetullaha Gülena. Ideologicky je pre neho navyše švédska feministická zahraničná politika priamo provokáciou.
Rovnosť šancí 16-05-2022

Ukrajinské feministky: Požiadavka nedodávať zbrane Ukrajine nepomáha, ale škodí

Hoci princípy feministickej politiky majú aj pacifistické prvky, podľa aktivistiek z Ukrajiny je obrovskou chybou očakávať, že Ukrajinci a Ukrajinky nepodporia svoju armádu, či dodávky zbraní.
Digitalizácia 11-05-2022

Eurokomisia: Firmy ako Google, Netflix či Meta by mali za telekomunikačné siete platiť

Technologickí giganti by mali podľa eurokomisie znášať časť nákladov európskej telekomunikačnej siete. Ich služby totiž infraštruktúru zaťažujú. Európska komisia chce koncom roka priniesť legislatívu, ktorá platformy prinúti prispieť na budovanie sietí.
Ekonomika 06-05-2022

Zakladateľ GA Drilling: Investície z verejných peňazí mobilizujú súkromných investorov

Slovenská spoločnosť, ktorá vyvíja unikátnu technológiu pre geotermálnu energiu, si okrem súkromných zabezpečila investície aj z nenávratnej finančnej pomoci EÚ.
Rozvojová politika 04-05-2022

Chorvátsky prezident chce vetovať vstup Švédska a Fínska do NATO

Chorvátsky prezident Zoran Milanović sa nechal počuť, že v prípade, že bude svoju krajinu na summite NATO v Madride reprezentovať on, za prijatie dvojice do Aliancie nezahlasuje. Dôvodom je zdanlivo nesúvisiaci problém - volebný zákon v Bosne.
Ekonomika 29-04-2022

Stovka európskych miest chce byť do roku 2030 klimaticky neutrálna

Nová dekarbonizačná schéma Bruselu má pomôcť Košiciam, Bratislave, Budapešti, Parížu aj Rímu. Eurokomisia vyberala z 377 prihlášok a na plnenie cieľov mestám vyčlenila 360 miliónov eur. Pre veľký záujem otvorí aj druhú výzvu.