Marián Koreň

Koľko, kedy a kam? Pozrite si základné údaje o európskych agrodotáciách (INFOGRAFIKA)
Rozpočet Spoločnej poľnohospodárskej politiky je 387 miliárd eur. Slovensko z nej v rokoch 2023 až 2027 na priamych platbách farmárom vyplatí vyše dvoch miliárd eur. Ďalšie dve miliardy v rovnakom období z agropolitiky získa na podporu rozvoja vidieka.
Takmer každý druhý Slovák denne neskonzumuje žiadne ovocie ani zeleninu (INFOGRAFIKA)
Päť a viac porcií ovocia denne skonzumuje iba osem percent Slovákov. Najradšej máme ovocie, ktorého aj najviac vyprodukujeme, teda jablká. Produkčná výmera ovocných sadov na Slovensku za posledných osemnásť rokov klesla takmer o 40 percent.
Aké sú výhody finančných nástrojov a ako ich využíva Slovensko (INFOGRAFIKA)
Slovensko v súčasnom programovom období čerpá eurofondy aj cez finančné nástroje. Na finančnú pomoc, ktorú prijímateľ musí štátu vrátiť, sa vyčlenila viac ako miliarda eur, čo je zhruba sedem percent zo národnej eurofondovej alokácie.
Po vstupe do Únie na Slovensku rastie počet včelárov aj včelstiev (INFOGRAFIKA)
Vo výrobe medu nie je Európska únia sebestačná. Európski včelári sú schopní pokryť 60 percent domáceho dopytu. Preto Únia musí dovážať med zo zahraničia. Najviac sa dováža med z Číny, ktorý je zároveň aj najlacnejší.
Aj hospodárske zvieratá majú svoje práva (INFOGRAFIKA)
V EÚ sa každoročne medzi krajinami prepraví viac ako 780 miliónov živých sliepok, 35 miliónov prasiat a viac ako štyri milióny kusov hovädzieho dobytka. Na Slovensku sa v klietkach chová až 83 percent sliepok, čo je tretí najvyšší podiel v celej EÚ.
Prideľovanie eurofondov nie je transparentné, myslí si väčšina Slovákov (INFOGRAFIKA)
Iba 53 percent obyvateľov Slovenska už počulo o projekte financovanom z fondov EÚ v ich meste či regióne, ukázal najnovší prieskum. Veľká väčšina respondentov, ktorí už o eurofondových projektoch počuli, ich však považuje za prínosné pre svoje mesto alebo región.
Čo je druhý pilier agropolitiky EÚ a koľko Program rozvoja vidieka stojí štát (INFOGRAFIKA)
Slovensko bude mať v budúcom programovom období agropolitiky EÚ jedno z najvyšších podielov Programu rozvoja vidieka na celkových agrodotáciách z Únie. Štátny rozpočet doteraz spolufinancoval poľnohospodárske eurofondy minimálnou mierou, no od roku 2023 bude príspevok štátu vyšší.
Tri miliardy stromov a viac dreva v stavebníctve: Čo navrhuje nová stratégia EÚ pre lesy (INFOGRAFIKA)
Európska komisia v polovici júla predstavila Novú stratégiu lesného hospodárstva do roku 2030. Jej hlavným úmyslom je zosúladiť socioekonomické funkcie lesa s novými klimatickými a environmentálnymi cieľmi Európskej únie.
Eurofondy počas pandémie (INFOGRAFIKA)
Eurofondy slovenskej ekonomike počas pandémie poskytli miliardovú injekciu. Ďalších 780 miliónov eur získa Slovensko z fondov EÚ v rámci iniciatívy REACT-EU. Ide o dodatočné eurofondy, ktoré majú pomôcť preklenúť obdobie od krízy k rastu podporenému z plánu obnovy.
Druhý najpomalší v EÚ: Ako Slovensko čerpá eurofondy
Slovensko po sedem a pol roku programového obdobia stále nevyužilo ani polovicu z vyše 15-miliardového balíka eurofondov. Až 53 percent alokácie, teda takmer deväť miliárd eur, tak musí dočerpať za dva a pol roka.
Agrodotácie Únie pre farmárov by sa mali zvýšiť, myslí si väčšina Slovákov (INFOGRAFIKA)
Podľa minuloročného Eurobarometra o Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ si to myslia až tri štvrtiny slovenských respondentov. Agrodotácie tvoria najväčšiu časť rozpočtu EÚ, no výdavky na poľnohospodárstvo nemajú hodnotu ani pol percenta únijného HDP.
Koľko peňazí Slovensko získa z nových eurofondov (INFOGRAFIKA)
Slovensko z eurofondov na roky 2021 až 2027 získa 12,8 miliardy eur. Najviac sa znižuje alokácia z Kohézneho fondu, z ktorého je možné financovať dostavbu diaľnic. Úplne novým fondom je Fond spravodlivej transformácie, z ktorého Slovensko získa 459 miliónov eur.
Ekologické poľnohospodárstvo v Únii a na Slovensku (INFOGRAFIKA)
Aby Slovensko splnilo cieľ potravinovej stratégie EÚ Z farmy na stôl, muselo by rozlohu ekofariem zvýšiť o takmer 300 tisíc hektárov. Dnes sa ekologickým spôsobom hospodári na 197 tisíc hektároch, čo je asi 10 percent ornej pôdy.
Štrnásť rád eurokomisie, ako zlepšiť slovenské poľnohospodárstvo (INFOGRAFIKA)
Aké sú hlavné potreby a problémy slovenského agrosektora? Na čo by sa Slovensko malo sústrediť pri tvorbe nových agrodotačných pravidiel? Európska komisia pripravila zoznam odporúčaní, ako zlepšiť poľnohospodárstvo a potravinárstvo na Slovensku.
Menšie dotácie, no ešte menšia produktivita: Slovenský agrosektor zaostáva za zvyškom EÚ
Slovenská štátna pomoc pre poľnohospodárstvo je v porovnaní s európskym priemerom tretinová. Slovenské farmy sú veľmi závislé od agrodotácií z EÚ. Podiel priamych platieb na pridanej hodnote a zisku fariem je jeden z najvyšších v Únii.
Slovenské poľnohospodárstvo sa vyľudňuje rýchlejšie ako vo zvyšku EÚ
Priemerný vek farmárov od revolúcie stúpol takmer o 10 rokov. Generačná obmena v poľnohospodárstve pritom môže zbrzdiť vyľudňovanie vidieka a zmodernizovať celý agrosektor.
Nová zelená architektúra Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ
Viac energie z obnoviteľných zdrojov, menej pesticídov, a lepšia ochrana biodiverzity v poľnohospodárskej krajine. Zelená reforma agropolitiky EÚ sľubuje viac peňazí na ochranu prírody a klímy, ako aj nové pravidlá, ktoré motivujú farmárov na pôde hospodáriť šetrnejšie.
Finančná pomoc z Únie po koronakríze (INFOGRAFIKA)
Slovensko môže po koronakríze z rozpočtu EÚ čerpať desiatky miliárd eur. Najväčší balík peňazí bude mať k dispozícii z Kohéznej politiky EÚ, teda eurofondov - súčasných, či budúcich. Infografika prináša prehľad nástrojov finančnej pomoci EÚ v najbližších siedmich rokoch.
Od obezity po pesticídy: Nová stratégia EÚ rieši problémy celého potravinového cyklu (INFOGRAFIKA)
Potravinová stratégia Z farmy na stôl má určiť štandard udržateľnej výroby a spotreby potravín pre celý svet. Európska komisia chce, aby európske potraviny boli zdravé, cenovo dostupné a aby ich produkcia zanechávala čo najmenšie stopy na životnom prostredí a klíme.
Verejné výdavky na životné prostredie a eurofondy (INFOGRAFIKA)
Verejné výdavky Slovenska na ochranu životného prostredia sú porovnateľné s krajinami EÚ. Viac ako dve tretiny výdavkov Ministerstva životného prostredia pochádza z fondov EÚ. Z nich väčšina ide na environmentálne projekty v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Ako eurofondy pomáhajú v boji proti COVID-19
Výnimočné situácie vyžadujú výnimočné rozhodnutia. Tak sa určite dajú nazvať zmeny čerpania eurofondov, ktoré predstavila eurokomisia. Úprava predpisov umožňuje Slovensku na boj s koronavírusom použiť 4,1 miliardy eur z fondov EÚ.
Eurofondy začínajú odznova: Ako ich Slovensko čerpalo doteraz? (INFOGRAFIKA)
Od Slovenska v súčasnom programovom období pomalšie čerpá peniaze z fondov EÚ iba Chorvátsko. Za šesť rokov sa Slovensku z národnej alokácie podarilo minúť 33 percent dostupných prostriedkov.
Voľby 2020: Kam chcú politické strany investovať peniaze z fondov EÚ? (INFOGRAFIKA)
Väčšina politických strán chce eurofondy v budúcom programovom období využiť na budovanie a modernizáciu dopravnej infraštruktúry.