Maroš Šefčovič

Ekonomika 14-05-2018

Maroš Šefčovič: Zaostrené na „národné“ rozpočtové obálky

Je nutné, aby celkový pokles peňazí na kohéziu niesli členské krajiny proporčne, férovo, píše MAROŠ ŠEFČOVIČ.  
Maroš Šefčovič
Trh s energiami 18-05-2017

Energetická únia: Brusel nerozhoduje direktívne, loptička je na vašej strane

Európska komisia práve dosiahla polčas svojho mandátu.
20-11-2015

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.
09-10-2013

Čo bude katalyzátorom zmeny v EÚ?

Kríza, ktorá v Európe pretrvávala v uplynulých 5 rokoch, nás všetkých poznačila. Po období prosperity, hospodárskeho rastu a sociálnych istôt pád Lehman Brothers spôsobil v Európe šok.
24-07-2013

Quo vadis Európa?

Malá reflexia k deklarácii z Malorky.
09-05-2013

Už Vás dostali sociálne média? Ešte nie? Určite to príde…

Pred pár dňami som na konferencii o potrebe digitálnych zručností apeloval na kolegov v Európskej komisii s cieľom výmeny informácií a najlepších skúseností v oblasti informačných technológií. Neelie Kroes zareagovala ako prvá. Niet sa čomu čudovať – podpredsedníčka EK N. Kroes je našou „digitálnou šampiónkou“. Digitálnu agendu propaguje a posúva vpred naprieč celou Európou. Bola to práve ona, ktorá ako prvá spomedzi komisárov začala používať Twitter, dnes už s takmer 7000 nasledovníkmi (followers).
03-11-2012

ECI – prvá lastovička na ceste k nadnárodnej e-demokracii

Európsku agendu v poslednom období sprevádza veľké napätie vyvolané krízou a prijímaním bezprecedentných opatrení na jej preklenutie, čo je pochopiteľne sprevádzané silnými reakciami.
14-09-2011

Buďme k Európe féroví!

Súčasťou každodennej práce európskeho komisára je vysvetľovanie fungovania a aktivít Európskej únie, jej pridanej hodnoty smerom k občanom EÚ, resp. často krát reagovanie na neopodstatnenú kritiku a šírenie neprávd o Európskej únii ako takej. Pre ilustráciu možno spomenúť názor, ktorý zaznel na Slovensku minulý týždeň, a ktorý Európsku úniu prirovnáva k socialistickému zoskupeniu na spôsob bývalej RVHP...
02-12-2010

Lisabonská zmluva rok po: pozitívny štart

Uplynulý rok bol pre Európsku úniu výnimočný a plný výziev. Obdobie ekonomickej krízy a z toho prameniacich politických výziev ovplyvnili prvý rok života Lisabonskej zmluvy.
Budúcnosť EÚ 17-09-2004

Inštitucionálna reforma EÚ

Autor diskutuje o inštitucionálnych zmenách EÚ po rozšírení, ako ich navrhuje Európska ústava, tvrdí, že inštitucionálna reforma by mala urobiť úniu v prvom rade transparentnejšou a pripútať ju bližšie k EÚ.