Michal Hudec

Ekonomika 21-10-2020

Parlament a Rada podpísali reformou agropolitiky rozsudok smrti pre klímu, tvrdia ochranári

Európske poľnohospodárstvo má za sebou turbulentné dni. V Parlamente aj na Rade EÚ sa hľadala spoločná pozícia návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2021. V oboch prípadoch úspešne. Ochranárom sa však „kompromisné" návrhy nepáčia.
Ekonomika 20-10-2020

Splašky z desaťtisícového Kolárova končia vo Váhu. Ako je to možné?

V Kolárove už viac ako 20 rokov chýba funkčná čistička odpadových vôd. Neprečistené splašky sa vypúšťajú do Váhu, čo má negatívny vplyv na riečne ekosystémy aj na zdravie ľudí, ktorí sa v ňom kúpu.
Energetika 16-10-2020

Metánová stratégia je na svete. Revolúciu neprináša, tvrdia kritici

Európska komisia predstavila dlhoočakávanú metánovú stratégiu. Prioritou je zlepšenie monitoringu. Kritici tvrdia, že dokument sa iba „kĺže po povrchu" a ignoruje poľnohospodárstvo.
Obehová ekonomika 15-10-2020

Čo nás čaká v odpadovom hospodárstve budúci rok? Triedenie bioodpadov aj nové kompostárne

Od nového roku budú obce a mestá povinné zabezpečovať triedený zber kuchynského bioodpadu. Envirorezort sľúbil nové kompostárne a triediace linky.  V budúcnosti chce zaviesť váženie odpadu.
Ekonomika 13-10-2020

Grenoble patrí v zelených opatreniach k špičke. Čím sa môžu na Slovensku inšpirovať?

Francúzske mesto Grenoble patrí k európskym lídrom v znižovaní emisií, rozvoji zelene, podpore udržateľnej dopravy aj v boji proti hluku. Minulý týždeň ho vyhlásili za európske zelené hlavné mesto v roku 2022. Košice by ho chceli nasledovať.
Obehová ekonomika 09-10-2020

Minister Budaj prezradil viac o zálohovaní PET fliaš. Správca bude známy do konca roku

Ministerstvo životného prostredia začalo s výberom správcu systému zálohovania plastových fliaš a hliníkových obalov. Priblížilo tiež, ako bude zálohovanie vyzerať.
Ekonomika 08-10-2020

Wiezik: Neprepojiť klimatické ciele s agropolitikou je premárnená príležitosť

Europarlament schválil nový klimatický zákon. Ten zavádza prísnejšie emisné ciele do roku 2030 aj záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do 2050.  Europoslanec Michal Wiezik legislatívu víta, chýba mu však prepojenie na spoločnú poľnohospodársku politiku.
Klíma 07-10-2020

Europarlament odobril prísnejšie klimatické ciele do roku 2030

Európsky parlament v stredu schválil zníženie emisií skleníkových plynov o 60 percent do roku 2030 v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Informovala o tom na Twitteri spravodajkyňa navrhovananej klimatickej legislatívy Jytte Gutteland (Socialisti a demokrati - S&D). 
Komunálny odpad 07-10-2020

Triedený zber na Slovensku nefunguje, zhodli sa envirorezort, podnikatelia aj obce

Slovensko recykluje tak málo, že od splnenia európskeho cieľa nás delí desať percent. Prvým krokom k zlepšeniu je zmena recyklačných poplatkov. Na ich výške sa zainteresované strany musia dohodnúť do konca roku.   
Komunálny odpad 05-10-2020

Slovensko chce recyklovať 55 percent odpadov do roku 2026

Systém triedeného odpadu čakajú na Slovensku zmeny. Vláda chce bojovať proti vzniku odpadov, zvýšiť mieru recyklácie a skoncovať s čiernymi skládkami. 
Ekonomika 02-10-2020

Štát pri kanalizáciách uprednostňuje väčšie obce, menším peniaze chýbajú

Kanalizácie a čističky odpadových vôd sa dosiaľ budovali najmä z eurofondov, pri ktorých mali prednosť väčšie obce. Menším obciam peniaze chýbali. Inak tomu nemusí byť ani v ďalšom programovom období.
Ekonomika 29-09-2020

Remišová: Investície z Plánu obnovy by mali byť radikálne zelené

Ministri v pondelok predstavili priority slovenského plánu obnovy v energetike a klimatickej politike. Kedy návrh uvidí verejnosť jasné nie je.
Obehová ekonomika 25-09-2020

Bez ďalších opatrení nebude možné znížiť znečistenie v Stredozemnom mori

Stredomorské krajiny musia prijať prísnejšie opatrenia s cieľom znížiť znečistenie v oblasti. Tie súčasné stačia iba na zakonzervovanie súčansého stavu, vyplýva z najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA).
Obehová ekonomika 24-09-2020

Envirorezort pri sadzbách za recykláciu ustúpil, s ich zavedením však počíta

Právna úprava prináša sériu opatrení s cieľom chrániť obce pred náhlymi výpoveďami zmlúv. Počíta aj so zavedením minimálnych sadzieb za triedený zber. Návrh cenníka však ministerstvo po kritike stiahlo, o výške poplatkov chce diskutovať.
Obrana 17-10-2019

Východné krídlo NATO: Koľko stojí obrana deviatich hraničných krajín?

Deväť krajín, ktoré tvoria východnú hranicu NATO, za ostatných päť rokov navýšili výdavky na obranu v priemere o 61 percent. Len dve z nich už dosiahli dvojpercentnú úroveň HDP na obranu, ktorú Aliancia od svojich členov vyžaduje.
Obrana 20-09-2019

Východné krídlo NATO: Základne a vojenské jednotky majú odstrašiť protivníka

Severoatlantická aliancia sa po udalostiach na Ukrajine zaviazala posilňovať vlastnú východnú hranicu. Kým počet vojenských jednotiek už presiahol 7 000, nové základne, či výcvikové centrá zatiaľ nepribudli. 
26-07-2010

BP ide do hĺbky

Ťažobná spoločnosť BP potvrdila, že začne hĺbkovú podmorskú ťažbu v Stredozemnom mori. Svetu to oznamuje tri mesiace po výbuchu Deepwater Horizon v Mexickom zálive.
28-06-2010

Slovenský super-regulátor nie je dobré riešenie

Koalícia Ivety Radičovej chce preskúmať možnosť zlúčenia regulačných úradov pre energetiku, poštové služby, telekomunikácie, dopravu a železničnú dopravu. Od novej vlády čakám lepenie prasklín, čo ostali po Ficovi, nie však vytváranie zlepenca.
23-06-2010

Energetická legislatíva – výzva pre Radičovej vládu

Vznikajúca pravicová vláda v týchto dňoch oboznamuje verejnosť so svojimi prioritami. Oblasti energetiky sa (zatiaľ) týka len jedna - vláda sa chce zbaviť nevhodnej legislatívy.
06-05-2010

Róm na bilborde? Nemožné!

Pani Anna Belousovová položila otázku do širokej diskusie: „Z čoho ste usúdili, že ten človek [..] je Cigán?“ Odpoveď, že práve preto, lebo on Rómom naozaj je, zjavne nestačí. Ale keď sa dáma pýta, treba odpovedať.
05-05-2010

Grécku by sme mali požičať

Väčšina slovenských politikov, médií, ale i veľká časť verejnosti je proti pôžičke Slovenska pre Grécko. Myslia si, že nič nevyrieši. Dovoľte mi však pripomenúť, že pôžička ide nepriamo i na pomoc mene, ktorú nosíme všetci v peňaženkách...
25-03-2010

Nerozumiem francúzskemu nadšeniu pre nové dane

Paríž má problém s rastúcim deficitom. Vláda ho chce vykryť uhlíkovou daňou. Na prvý pohľad všeliek (rýchle peniaze na zaplátanie dier v rozpočte a súčasne „fajka“ v zozname iniciatív v boji proti klimatickým zmenám), ktorý je natoľko zaručený, že ho prezident Sarkozy silou – mocou chce exportovať ďalej do EÚ.
17-02-2010

Biopalivá: Nech EÚ preukáže svoje hodnoty v praxi

Biopalivá sa v poslednom období netešia príliš veľkej priazni medzi humanitárnymi organizáciami. Naposledy vyvolala diskusie ActionAid vydaním správy, ktorej hlavná myšlienka je neúprosná: EÚ bude priamo zodpovedná za hladovanie miliónov ľudí vo svete, ak nezmení ciele a postoj k biopalivám súčasnej generácie.
10-02-2010

Rajendra Pachauri – mních, klimatický rytier, sexuológ?

Tri škandály za tri mesiace sú dosť. Pre sebakritického človeka by to mal byť zjavný signál, že zo svetovej politiky treba odísť. Reč je o predsedovi Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC).