Radovan Geist

Klíma 24-06-2022

Europoslanec Peksa: Mestá nie sú nafukovacie, v doprave potrebujeme alternatívy

Bez ohľadu na typ pohonu osobných áut, mestá nie sú nafukovacie, hovorí český europoslanec MIKULÁŠ PEKSA. Tvrdenie, že možno kdekoľvek dôjsť autom, kamkoľvek ho zaparkovať, je hlúpy populizmus. V mestskej doprave musíme hľadať alternatívy.
emisie v doprave
Doprava 22-06-2022

Vlastníctvo auta sa môže stať prežitkom

Budúcnosťou mestskej mobility môžu byť flexibilné systému prenájmu osobných áut v kombinácii s inými druhmi dopravy. Viaceré európske mestá sa už teraz snažia obmedzovať osobnú dopravu.
Energetika 20-06-2022

Európsky týždeň: Moskva naďalej priškrcuje kohútiky s plynom. Únia hľadá náhradu v Izraeli

Európska únia sa dohodla s Izraelom na dodávkach zemného plynu. Plyn skvapalnia v egyptských termináloch, za čo Európa prisľúbila Egyptu okamžitú potravinovú pomoc vo výške 100 miliónov eur a ďalšie tri miliardy eur v priebehu nasledujúcich rokoch. 
Ekonomika 17-06-2022

Európska centrálna banka chce zabrániť panike na trhu s dlhopismi

Ak by banka nezasiahla, štátom by mohli výrazne stúpnuť úroky, ktoré plati na splátkach za dlh. V Taliansku sú už najvyššie od roku 2014, čo by sa mohlo preliať aj do iných krajín. Nový nástroj však nebude bez podmienok. 
Doprava 09-06-2022

Europarlament schválil zákaz predaja áut so spaľovacím motorom

Europoslanci včera podporili návrh zákazu po roku 2035 predávať nové autá so spaľovacím motorom. Hlasovanie bolo tesné, proti úplnému zákazu boli najmä konzervatívni europoslanci.
Obrana 06-06-2022

Európsky týždeň | Dánsko sa pripája k európskej obrannej spolupráci

Dánsko sa rozhodlo vzdať jednej zo svojich výnimiek v EÚ a pripojiť sa k spolupráci v oblasti obrany. V ďalšej téme rozoberáme výsledky nedávneho summitu, najmä embargo na dovoz ruskej ropy.
Ekonomika 03-06-2022

ECB smeruje k sprísneniu menovej politiky

Na budúci týždeň bude zasadať vedenie Európskej centrálnej banky. Môžeme čakať sprísnenie menovej politiky. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá v najbližšom čase pravdepodobne neustúpi.
Daňová politika 26-05-2022

Vysvedčenie európskeho semestra: solídna trojka, no čoskoro môže byť horšie

Podľa eurokomisie naše hospodárstvo ani verejné financie nie sú pripravené na budúcnosť. Eurofondy sme mali využiť na investície, ale ekonomika stále beží na fosílnych palivách. A aj keď chápeme, ako postaviť moderný daňový systém, plány zostali na papieri.
Energetika 20-05-2022

EÚ sa dohodla na povinných zásobách plynu

EÚ sa dohodla na povinnom naplnení zásobníkov zemného plynu pred budúcou zimou. Do prvého novembra majú byť naplnené na minimálne 85 percent kapacity.
Digitalizácia 20-05-2022

Členské krajiny Únie schválili legislatívu o zdieľaní dát

Rada EÚ podporila začiatkom týždňa Zákon o dátach (The Data Act). Podporu dostal aj v Európskom parlamente. Má zabezpečiť prístup k využívaniu dát pre účely výskumu, alebo vytváranie inovatívnych služieb a produktov.

Švédsko požiada o vstup do NATO, Fíni to už urobili

Švédska stredo-ľavá vláda rozhodla, že požiada o vstup do Severoatlantickej aliancie. V parlamente má tento krok širokú podporu. Susedné Fínsko oznámilo rovnaké rozhodnutie minulý týždeň.
Rozširovanie 16-05-2022

Európsky týždeň | Francúzsko navrhuje pre Ukrajinu špeciálne partnerstvo

Podľa francúzskeho prezidenta by mala byť Ukrajina súčasťou „európskeho politického spoločenstva“. Čo by to pre ňu znamenalo? V druhej téme sa venujeme navrhovanému embargu na ruskú ropu.
Energetika 09-05-2022

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.
Energetika 02-05-2022

Slovensko a Maďarsko možno získajú výnimku z embarga na ruskú ropu

Európska komisia pripravuje šiesty balík sankcií voči Rusku, súčasťou návrhu bude aj embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďasko môžu dostať výnimku.
Budúcnosť EÚ 25-04-2022

Európsky týždeň | Francúzske voľby sú víťazstvom pre Európu

Európski lídri otvorene vyzývali Francúzov, aby v nedeľných voľbách podporili prezidenta Emmanuela Macrona. Marine Le Pen síce už nehovorila o odchode z EÚ, jej plány by ale aj tak boli pre blok nebezpečné.
Energetika 11-04-2022

Európsky týždeň | EÚ schválila embargo na ruské uhlie

V novom balíku európskych sankcií je nakoniec aj zákaz dovozu ruského uhlia. Najbližším krokom môže byť ropné embargo.
Rozširovanie 09-04-2022

Ukrajina dostala predvstupový dotazník, kandidátskou krajinou sa môže stať v júni

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen odovzdala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskemu dotazník pre začatie predvstupového procesu. Kandidátskou krajinou by mohla byť už v júni.
Obrana 21-03-2022

Európsky týždeň | Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantickú spoluprácu

Európske krajiny v posledných dňoch navštívili viacero predstaviteľov americkej vlády, tento týždeň prichádza aj prezident Joe Biden. Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantické partnerstvo.
Spoločnosť 18-03-2022

Hlavná európska prokurátorka bola na Ukrajine, podpísala dohodu o spolupráci

Hlavná európska prokurátorka navštívila Ukrajinu. Podľa dobre informovaných zdrojov podpísala memorandum o spolupráci medzi ukrajinskou generálnou prokuratúrou a Európskou prokuratúrou.
Daňová politika 18-03-2022

Vojna oddiali plány na konsolidáciu rozpočtov, v hre je aj spoločný dlh

Vojna na Ukrajine spomalí rast európskej ekonomiky o minimálne pol percentuálneho bodu. Európska centrálna banka očakáva 3,7-percentný rast v tomto roku a 2,8 percenta v roku 2023.
Energetika 18-03-2022

Obeťou vojny môže byť aj zelená energetika

Európski predstavitelia oficiálne vyhlasujú, že cestou k odstrihnutiu sa od ruskej ropy a zemného plynu je podpora obnoviteľných zdrojov energie. Viaceré členské krajiny však hľadajú záchranu v uhlí.
Východná politika 04-03-2022

EURACTIV Podcast | Život diktátorov

Bez ohľadu na vojenský výsledok ruskej agresie na Ukrajine, Putinova vláda vstúpila do nového štádia. Pravdepodobne posledného.
Ekonomika 21-02-2022

Európsky týždeň | ECB musí manévrovať medzi infláciou a stabilitou ekonomiky

Minister hospodárstva Richard Sulík kritizoval menovú politiku Európskej centrálnej banky. Hlavnou príčinou vysokej inflácie je však rast cien energií, vyvolaný politikou Ruska. V druhej téme sa venujeme rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorý odmietol žalobu Maďarska a Poľska.
Ekonomika 18-02-2022

Vysoké ceny energií spomalia rast ekonomiky

Európska komisia znížila očakávaný rast ekonomiky. Dôvodom sú vysoké ceny energií, úlohu zohrala aj silná vlna pandémie.