Radovan Geist

Budúcnosť EÚ 09-01-2020

#DataEU: Slovensko a Európska únia v dátach

Infografiky zhrnuté v publikácii tematicky mapujú niekoľko dôležitých aspektov členstva Slovenska v EÚ.
Budúcnosť EÚ 21-12-2018

Vyšehradské krajiny a viacrýchlostná Európa: vnímanie, pozície, stratégie

Štúdia sa pozerá na vnímanie „viacrýchlostnej integrácie“ vo Vyšehradských krajinách a postoje politických aktérov, i verejnosti.
Budúcnosť EÚ 14-02-2018

Tri poučenia z nemeckej krízy

Dve najväčšie nemecké strany – CDU a SPD – platia za veľkú koalíciu vnútrostraníckou krízou. Aké ponaučenie prináša kríza v Nemecku ostatným európskym politikom?

Slovensko-maďarská žaloba: štyri chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Slovensko a Maďarsko spor kvôli utečeneckým kvótam pravdepodobne prehrajú. Dúfajme, že sa vláde podarí vyvarovať štyrom chybám.
Merkel Schäuble
Budúcnosť EÚ 30-05-2017

Merkelovej prejav v Mníchove: mnoho adresátov aj odkazov

Podľa Angely Merkel musí Európa vziať budúcnosť do vlastných rúk, pretože na iných sa už spoľahnúť nedá. Čo tým myslela?
holandsko turecko
Budúcnosť EÚ 15-03-2017

Holandsko: Krátky sprievodca dnešnými voľbami

Prvé výsledky holandských volieb budeme poznať už večer. Zatiaľ ponúkame krátkeho sprievodcu. Vyhrá „holandský Trump“? Čo znamenajú voľby pre Európu? A čo tí bohatí a spokojní Holanďania vlastne chcú? Voľby v sedemnásťmiliónovom Holandsku väčšinou nepriťahovali veľa medzinárodnej pozornosti. Tentokrát je to inak. Píšu...
Tusk Európska rada voľba
Budúcnosť EÚ 11-03-2017

Marcový summit: poľská samovražda, rutina a hmlistá budúcnosť

Politická samovražda Poľska, sebagratuácie k hospodárskemu rastu, posilnenie spoločnej obrany (ešte uvidíme ako), a dojemná snaha o útechu pre Západný Balkán. V Bruseli skončil ďalší európsky summit. Marcový summit EÚ mohol byť rutinnou záležitosťou – nebyť politickej samovraždy poľskej vlády. O pokuse Poľska (presnejšie, pokuse...
Budúcnosť EÚ 21-11-2016

Brexit a tri a pol slobody

Jedným zo základných princípov fungovania EÚ sú vraj štyri slobody. Aspoň zatiaľ. Onedlho to bude skôr tri a pol. Jednou z požiadaviek, s ktorými vstúpi Británia do formálnych rokovaní o vystúpení z EÚ, je možnosť obmedziť voľný pohyb osôb. Migrácia (predovšetkým z chudobnejších členských štátov) bola...
migrácia
Budúcnosť EÚ 04-11-2016

Británia je (stále) na odchode z EÚ

Včerajšie rozhodnutie britského Vysokého súdu brexit komplikuje. Na fakte, že Británia z EÚ odíde, sa však nič nemení. Britský súd (High Court) včera rozhodol, že vláda potrebuje na spustenie článku 50 Lisabonskej zmluvy – teda formálneho začiatku odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ...
Ekonomika 26-10-2016

Otravní Valóni

Kanadský premiér síce do Bruselu príde, no žiadna obchodná dohoda sa pravdepodobne podpisovať nebude. Za všetko môžu otravní Valóni a neprezieravé rozhodnutie Junckera. Tak nejak by sa dala zhrnúť oficiálna, nekorektná verzia (zatiaľ) posledného dejstva ságy CETA. Niektorí vraj ešte stále...
summit ceta
Budúcnosť EÚ 20-10-2016

Summit žiadnych a zlých správ

Mal to byť, po roku, prvý „normálny“ summit, bez nečakanej krízy. Nakoniec bude asi summitom žiadnych a zlých správ. Agenda stretnutia lídrov, ktoré sa začne dnes o štvrtej, vyzerá ako politické mínové pole. Krátke zhrnutie oficiálnych a polooficiálnych bodov rokovania: Migrácia Lídri...
Budúcnosť EÚ 24-06-2016

Spoločné vyhlásenie lídrov EÚ k britskému referendu – čo ním mysleli

(Spoločné vyhlásenie Martina Schulza, predsedu Európskeho parlamentu, Donalda Tuska, predsedu Európskej rady, Marka Rutteho, predsedu vlády krajiny na čele rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, a Jeana-Claudea Junckera, predsedu Európskej komisie, k výsledkom referenda v Spojenom kráľovstve). Radovan Geist ponúka komentovanú...
Budúcnosť EÚ 29-02-2016

EÚ a slovenské voľby do NR SR 2016: Rozšírenie bojového poľa?

EurActiv.sk predstavuje porovnávajúcu analýzu programov a postojov slovenských politických strán pred parlamentnými voľbami 2016.
04-04-2014

Nedokončená eurozóna

Rozumiem, prečo si európski politici gratulujú k „prekonaniu krízy“, prečo tak radi a nahlas opakujú, že „z najhoršieho sme vonku“. Lenže diagnóza problémov a návrh riešení by nemali stáť na zbožných želaniach. Ani predsudkoch.
03-10-2013

Posledný kotrmelec

Berlusconiho schopnosť prežiť bola povestná. Snaha potopiť vládu premiéra Letta, očividne z čisto osobných dôvodov, však bola asi jedným z jeho posledných kúskov.
22-07-2013

Z cudzieho krv netečie

Komisia navrhla vytvorenie európskej prokuratúry. Ako sa k tomu postaví vláda, ktorá chce vraj byť v „skupine najhlbšie integrovaných krajín“?
21-05-2013

Žiť ako Nór

Kto by nechcel byť ako Nóri? Blahobyt, krásna príroda, no najmä žiadne záväzky voči tomu prehnitému prebyrokratizovanému večnou krízou postihnutému bruselskému molochovi.
16-04-2013

Útok medveďa

Nemecký minister financií nepatril nikdy k fanúšikom „bankovej únie“. Jeho slová na víkendovom stretnutí v Dubline boli frontálnym útokom. Jednou z najhlúpejších vecí, čo môžete pri napadnutí medveďom urobiť, je ľahnúť si a hrať mŕtveho.
28-03-2013

Skôr ako zastrelíme posla

Šéf euroskupiny zatriasol finančnými trhmi, vypočul si paľby kritiky, a pokúsil sa poprieť vlastné slová. Lenže, čo také prekvapujúce vlastne povedal?
15-11-2012

Na ceste k fiasku

Spoločný rozpočet môže Európu stmeliť, alebo ešte viac rozoštvať. V dnešnej podobe robí každých sedem rokov skôr to druhé. Aj preto smeruje budúcotýždňový summit k fiasku.
30-10-2012

Z cudzieho krv netečie?

Minule sme dospeli k neradostnému záveru, že európsky koláč bude menší. Ako si ho však podelíme? A neuniká nám v týchto diskusiách niečo podstatné?
30-10-2012

Európa so zľavou

Európskych lídrov čaká ďalší prekliate dlhý summit. A oni to vedia. Tentokrát to nebude o eurozóne, ale o spoločnom európskom rozpočte. Kto dá, kto dostane.
11-09-2012

Streda ako remeň

Táto streda môže byť pre Európu rozhodujúca. Jedno zásadné rozhodnutie, jedny parlamentné voľby, a predloženie jedného návrhu. A potom reťazec udalostí, ktoré spustia.
05-09-2012

Federácia sem, federácia tam

V poslednom čase sa roztrhlo vrece s vyjadreniami európskych politikov o (ne)potrebnosti federácie v Európe. Nie vždy však ide o úprimnú starosť o dlhodobú budúcnosť Únie. Za veľký koncept možno skryť kopec dôležitých detailov.