RTVS

Energetika 20-06-2022

Európsky týždeň: Moskva naďalej priškrcuje kohútiky s plynom. Únia hľadá náhradu v Izraeli

Európska únia sa dohodla s Izraelom na dodávkach zemného plynu. Plyn skvapalnia v egyptských termináloch, za čo Európa prisľúbila Egyptu okamžitú potravinovú pomoc vo výške 100 miliónov eur a ďalšie tri miliardy eur v priebehu nasledujúcich rokoch. 
Doprava 13-06-2022

Európsky týždeň | O zákaze predaja áut so spaľovacím motorom rozhodnú členské štáty

Európsky parlament odobril zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Skutočná skúška však návrh čaká počas vyjednávaní s Radou. Europoslanci naopak nenašli zhodu na reforme systému obchodovania s emisnými povolenkami EU ETS.
Obrana 06-06-2022

Európsky týždeň | Dánsko sa pripája k európskej obrannej spolupráci

Dánsko sa rozhodlo vzdať jednej zo svojich výnimiek v EÚ a pripojiť sa k spolupráci v oblasti obrany. V ďalšej téme rozoberáme výsledky nedávneho summitu, najmä embargo na dovoz ruskej ropy.
Ekonomika 30-05-2022

Európsky týždeň | Na reformy ešte máme čas, ale ten sa kráti

Eurokomisia nám v jarnom semestri odkazuje, že naša ekonomika nie je pripravená na budúcnosť. Návod sa pritom z roka na rok nemení.
Vonkajšie vzťahy 23-05-2022

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd

Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.
Rozširovanie 16-05-2022

Európsky týždeň | Francúzsko navrhuje pre Ukrajinu špeciálne partnerstvo

Podľa francúzskeho prezidenta by mala byť Ukrajina súčasťou „európskeho politického spoločenstva“. Čo by to pre ňu znamenalo? V druhej téme sa venujeme navrhovanému embargu na ruskú ropu.
Energetika 09-05-2022

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.
Energetika 02-05-2022

Európsky týždeň | Európa potrebuje jednotnú odpoveď na ruské požiadavky o platbách za plyn

Viaceré členské štáty vyhlásili, že plánujú využiť platobný mechanizmus za plyn navrhovaný Moskvou a nevidia v tom porušenie sankcií. Komisia hovorí opak. Jasno do toho má vniesť dnešné mimoriadne stretnutie ministrov energetiky. 
Budúcnosť EÚ 25-04-2022

Európsky týždeň | Francúzske voľby sú víťazstvom pre Európu

Európski lídri otvorene vyzývali Francúzov, aby v nedeľných voľbách podporili prezidenta Emmanuela Macrona. Marine Le Pen síce už nehovorila o odchode z EÚ, jej plány by ale aj tak boli pre blok nebezpečné.
Energetika 11-04-2022

Európsky týždeň | EÚ schválila embargo na ruské uhlie

V novom balíku európskych sankcií je nakoniec aj zákaz dovozu ruského uhlia. Najbližším krokom môže byť ropné embargo.
Energetika 04-04-2022

Európsky týždeň | Únia a Spojené štáty sa dohodli o dodávkach LNG aj prenosoch dát cez Atlantik

Krajiny budú spolupracovať na ukončení závislosti Európy od ruského zemného plynu - znamená to viac LNG zo Spojených štátov aj rozvoj obnoviteľnej energie. Pri prenose dát cez Atlantik sa podarilo nájsť „rovnováhu medzi bezpečnosťou a právom na súkromie," povedala predsedníčka Komisie von der Leyen po stretnutí s prezidentom Joe Bidenom.
Energetika 28-03-2022

Európsky týždeň | Energetiky sa sankcie zatiaľ nedotknú

Európski lídri v Bruseli diskutovali, ako ďalej so sankciami proti Rusku. Summitu sa zúčastnil aj americký prezident Joe Biden, ktorý prisľúbil pomôcť Európe pri znižovaní závislosti na ruských energiách. 
Obrana 21-03-2022

Európsky týždeň | Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantickú spoluprácu

Európske krajiny v posledných dňoch navštívili viacero predstaviteľov americkej vlády, tento týždeň prichádza aj prezident Joe Biden. Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantické partnerstvo.
Rozširovanie 06-03-2022

Európsky týždeň | Únia musela Ukrajine vyslať signál o možnosti členstva, nesmie ju však frustrovať

Vstup do Európskej únie trvá v zásade roky: po komplikovanom procese na získanie statusu kandidátskej krajiny nasleduje plnenie Kodaňských kritérií. Únia musí byť opatrná, aby nesľubovala Ukrajincom čosi, čo nevie v dohľadnej dobe splniť. 
Vonkajšie vzťahy 28-02-2022

Európsky týždeň | Prvé dva balíky únijných sankcií voči Rusku boli len predohra

EÚ predstavovala svoje sankcie pomaly, no ešte pred víkendom bolo jasné, že je odhodlaná. Okrem ekonomického tlaku navyše postupne prichádzala s ďalšími nástrojmi.
Ekonomika 21-02-2022

Európsky týždeň | ECB musí manévrovať medzi infláciou a stabilitou ekonomiky

Minister hospodárstva Richard Sulík kritizoval menovú politiku Európskej centrálnej banky. Hlavnou príčinou vysokej inflácie je však rast cien energií, vyvolaný politikou Ruska. V druhej téme sa venujeme rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorý odmietol žalobu Maďarska a Poľska.
Ekonomika 07-02-2022

Európsky týždeň | ECB môže zvýšiť úrokové miery už tento rok

Európska centrálna banka naznačila, že úrokové miery môže zdvihnúť už koncom roka, predtým ukončí nákupy dlhopisov. V druhej téme sa venujeme dovozu amerického plynu do Európy.
Východná politika 31-01-2022

Európsky týždeň | Únia si môže sama za to, že pri jednaniach o Ukrajine nesedí za stolom

Brusel sa počas napätej situácie medzi Ukrajinou a Ruskom snaží byť diplomaticky aktívny, hovorí o nových peniazoch pre Kyjev, hľadá kompromis, keďže len tu má právomoci. Ak politici tvrdia, že to nestačí, Bruselu na to musia dať kompetencie.
Ekonomika 13-12-2021

Európsky týždeň | Európska únia pripravuje účinnejšiu obranu proti ekonomickému nátlaku

Únia potrebuje rýchlejšie reagovať na ekonomický nátlak silných globálnych hráčov. Nový nástroj obchodnej politiky má obsahovať odvetné clá, zablokovanie prístupu k verejnému obstarávaniu aj investícií. V druhej časti sa venujeme zamestnancom donáškových služieb.
Obrana 06-12-2021

Európsky týždeň | Únii chýba strategická kultúra. Kompas v obrane má zásadne pomôcť

Ambíciou nového plánu, ktorý blok pripravuje, je nastavenie spoločných reakcií na hrozby vonkajšieho prostredia. Zároveň chce zlepšovať kolektívne schopnosti, nastaviť si jasné ciele a zabezpečiť väčšiu súdržnosť vnútri EÚ.
Ekonomika 29-11-2021

Európsky týždeň | Reforma agropolitiky EÚ je krokom vpred, no aj premrhanou šancou

Európsky parlament konečne schválil reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Jej hlavným pozitívom je, že členským štátom dáva dostatočnú voľnosť, aby si dotačné schémy nastavili podľa vlastných potrieb. Podľa kritikov reformy je to však zároveň aj jej hlavná slabina.
Vonkajšie vzťahy 15-11-2021

Európsky týždeň | Diplomacia Únie rieši poľsko-bieloruskú krízu aj dohodami na Blízkom východe

Európski diplomati a diplomatky dohadujú s krajinami Blízkeho východu, a najmä ich leteckými spoločnosťami obmedzenia prevozu migrantov. Medzi stovkami migrantov na poľsko-bieloruskej hranicu sú totiž najmä Iračania, Sýrčania a Jemenci.
Spoločnosť 25-10-2021

Európsky týždeň | Eurokomisia sa bojí polexitu, ak bude na Poľsko tvrdá

Europoslanci žalujú Komisiu za nečinnosť v otázke poľského právneho štátu, stále totiž nespustila mechanizmus podmienenosti eurofondov. Komisia chce postupovať opatrnejšie.
Energetika 18-10-2021

Európsky týždeň | Komisia navrhla nástroje proti zdražovaniu energií

Členské krajiny môžu tlmiť dopady rastu cien energií dočasným znížením spotrebných daní a DPH, aj  dotáciami, navrhuje Komisia. Dlhodobým riešením je reforma trhu s plynom a podpora obnoviteľných zdrojov.