TASR

Rozširovanie 24-06-2022

„Historický moment“, hovoria o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku európski lídri

Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na summite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Gruzínsku bola zároveň ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.
Ekonomika 22-06-2022

Remišová: Bratislava električku v Petržalke nedokončí načas, už je to isté

Stomiliónová výstavba električky do Petržalky je jeden z najväčších eurofondových projektov jednej samosprávy. „Ak hlavné mesto nestihne projekt ukončiť včas, bude to jednoznačné zlyhanie vedenia magistrátu," tvrdí rezort regionálneho rozvoja. 
Rozširovanie 21-06-2022

Eurokomisia zatiaľ neodporučila členstvo Gruzínska v bloku, desaťtisíce Gruzíncov vyšli do ulíc

Európska exekutíva hovorí, že krajina má dvere do bloku otvorené, no musí znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu médií, reformovať súdy a konečne aj „deoligarchizovať“ štát.
Budúcnosť EÚ 20-06-2022

Macron vo voľbách doplatil na démonizovanie ľavice a nesplnenie zelených sľubov

Francúzsky prezident nebude môcť po voľbách vládnuť sám, historické zisky má krajná pravica a darilo sa aj ľavicovej koalícii. Macron bude hľadať spojencov medzi umiernenou pravicou, tá však chce zostať v opozícii.
Sociálna politika 17-06-2022

Rakúsko už nebude môcť posielať slovenským deťom nižšie rodinné prídavky

Rakúsko sa v roku 2019 rozhodlo upravovať sociálne príspevky podľa životnej úrovne v krajine, kde bývajú deti pracovníka. Pre Slovákov, ktorí za prácou dochádzali do Rakúska, to znamenalo ich zníženie. Súdny dvor EÚ teraz rozhodol, že táto praktika je diskriminačná.
Ekonomika 17-06-2022

Slovensko nie je schopné vyčerpať eurofondy na envirozáťaže

Inštitút environmentálne politiky upozorňuje, že Slovensko krátko pred koncom programového obdobia čerpá pomaly vyše 220 miliónový eurofondový balík na riešenie envirozáťaží. 
Rozširovanie 17-06-2022

Po návšteve Macrona, Scholza, Draghiho a Iohannisa na Ukrajine už jej členstvo v bloku odporúča aj eurokomisia

Štvorica lídrov na návšteve Kyjeva potvrdila, že ich krajiny sú „okamžite“ pripravené zaručiť Ukrajine oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Koľko však negociačný proces potrvá, nevie nikto z nich odhadnúť.
Digitalizácia 17-06-2022

V Únii začal platiť sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

Kódex, ktorý dobrovoľne podpísalo 34 signatárov vrátane techgigantov Meta, Google, Twitter, TikTok či Microsoft, rieši nedostatky svojich predchodcov. Zavádza silnejšie záväzky, podrobnejšie opatrenia a krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií.
Rovnosť šancí 16-06-2022

Mierové rokovania o Ukrajine viaznu. Zapojte ženy, vyzýva šéf OSN

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že účasť žien na rokovaniach je kľúčová pre pochopenie dynamiku konfliktu a pre jeho urovnanie. Týka sa to aj vojny na Ukrajine, kde sú mierové rozhovory pod taktovkou mužov a zatiaľ pokrok nepriniesli.
Budúcnosť EÚ 15-06-2022

Česká vláda predstavila priority predsedníctva v EÚ, chce summit so Zelenským

Česká republika predstavila priority svojho predsedníctva v Rade Európskej únie. Je medzi nimi zvládnutie utečeneckej krízy, povojnová obnova Ukrajiny či energetická bezpečnosť.
Spoločnosť 14-06-2022

Inštitúcie Únie sa dohodli na ročnom predĺžení platnosti covidpasov

Platnosť certifikátu EÚ o ochorení COVID-19 mala skončiť v júni. Vzhľadom na to, že epidemická situácia v EÚ sa môže rýchlo zmeniť, europarlament a Rada EÚ sa dohodli uznávanie covidpasov predĺžiť o ďalší rok.

Europoslanci neschválili modernizáciu trhu s uhlíkom

Europoslanci neschválili reformu obchodovania s emisiami, zavedenie takzvaného uhlíkového cla ani zriadenie Sociálneho a klimatického fondu. Všetky tri legislatívy sa vrátia na prerokovanie do envirovýboru. Ďalšia šanca na ich prijatie v pléne je 23. júna.
Rovnosť šancí 08-06-2022

Tretinu riaditeľských pozícií vo firmách na burze v Únii majú obsadiť ženy

Po desaťročí blokovania zo strany členských štátov našli inštitúcie EÚ kompromis. Do štyroch rokov má 33 percent všetkých pozícií riaditeľov a 40 percent pozícií v správnych radách obsadiť nedostatočne zastúpené pohlavie. Výnimku majú firmy s menej ako 250 zamestnancami.
Obrana 07-06-2022

O intenzívnejšiu vojenskú spoluprácu s NATO má záujem už aj Japonsko

Na summit NATO, naplánovaný na koniec júna v Madride, pravdepodobne príde prvýkrát v histórií aj japonský premiér. Tokio tak reaguje na zvýšené bezpečnostné obavy japonského obyvateľstva z Ruska aj Číny.
Digitalizácia 07-06-2022

Do jesene 2024 bude mať Únia jednotné nabíjačky pre elektronické zariadenia

Vyjednávači europarlamentu a Rady EÚ odobrili jednotnú nabíjačku USB typu C pre elektronické zariadenia. Notebooky sa budú musieť požiadavkám novej smernice rovnako prispôsobiť, no času na zmenu majú viac.
Obrana 02-06-2022

Dánsko sa stane súčasťou obrannej spolupráce v Únii

Dáni si v referende odhlasovali zrušenie výnimky, podľa ktorej sa nemuseli podieľať na obranných politikách EÚ. Za pristúpenie k spoločnej obrane bloku bolo až 67 percent Dánov, ktorí sa zúčastnili referenda. 
Budúcnosť EÚ 01-06-2022

Európskym ľudovcom bude šéfovať Manfred Weber

Európska ľudová strana na Slovensku zastrešuje europoslancov z KDH, OĽaNO a Spolu. Strana si hľadá novú identitu po odchode maďarského Fideszu a strate dominantnej pozície medzi európskymi lídrami. 
Spoločnosť 27-05-2022

Poľskí poslanci schválili zrušenie disciplinárneho senátu, očakávajú uvoľnenie fondu obnovy

Poľsko urobilo významný krok k naplneniu požiadaviek Európskej únie, efektivita reformy je však otázna, pretože senát nahradí nová politicky zostavená komora. 
Doprava 26-05-2022

Vláda v novele zákona zvýšila podiel biozložky v motorových palivách

Podiel biozložky v motorových palivách by sa mal do roku 2030 postupne zvýšiť zo súčasných 8,2 až na 11,4 percent ich energetickej hodnoty.
Východná politika 26-05-2022

Únia má plán, ako zhabať sankcionovaným ruským oligarchom ich európsky majetok

Členské štáty sa zatiaľ nezhodli na tom, či by skonfiškovaný majetok mohol byť následne použitý na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny.
Rozvojová politika 25-05-2022

Putinova blokáda ukrajinského obilia môže spustiť ďalšiu migračnú krízu

Európska komisia chce do ohrozených krajín presmerovať financie na rozvojovú pomoc. Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyen Putin využíva ukrajinské obilie ako geopolitickú zbraň. 
Energetika 18-05-2022

Európa má plán na odstrihnutie sa od ruského plynu. Stojí na úsporách energie

Eurokomisia predstavila plán REPowerEU, stratégiu pre odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Okrem diverzifikácie dodávok fosílnych palív ráta so solárnymi panelmi ako povinnou súčasťou budov, zjednodušením povoľovacích procesov a ambicióznymi úsporami energie.
Energetika 17-05-2022

Komisia vysvetlila, ako možno platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia upresnila spôsoby, akými môžu európskej spoločnosti platiť za ruský plyn bez toho, aby porušili sankcie uvalené na Rusko. Aktualizované usmernenie zverejnila agentúra Reuters.
Ekonomika 16-05-2022

Vojna na Ukrajine spomalí ekonomický rast v Európe

Reálny rast HDP v EÚ aj v eurozóne sa očakáva na úrovni 2,7 percenta v roku 2022, čo je pokles zo 4 percent, ktoré Európska komisia prognózovala ešte vo februári.