Zuzana Vašková (Harvanová)

Ekonomika 16-12-2009

Dohodou o banánoch končí najdlhší obchodný spor EÚ

Európska únia a Spojené štáty tento utorok (15. decembra) podpísali dohodu s krajinami Latinskej Ameriky, Afriky a oblasti Karibiku, ktorou sa končí desaťročia trvajúca obchodná vojna o banány.
Veda a inovácie 16-12-2009

Microsoft varuje: neznalosť IT bude problém

Miliónom Európanov hrozí, že ich v budúcnosti vylúčia z výberového procesu pri hľadaní práce, lebo nebudú mať dostatočné vedomosti v oblasti informačných a komunikačných technológií. Tvrdí to správa, kde sa zároveň píše, že v budúcnosti si až 90 percent pracovných pozícii bude vyžadovať počítačové znalosti.
15-12-2009

Vlak Belehrad – Sarajevo po 18 rokoch opäť premáva

Vlak Belehrad – Sarajevo začal 13. decembra opäť premávať. Stalo sa tak takmer osemnásť rokov po tom, čo bratovražedné vojny prerušili spojenie medzi oboma balkánskymi mestami.
Veda a inovácie 15-12-2009

Ponuka Oracle a Sun asi nezíska súhlas EÚ

Spoločnosť Oracle ponúkla tento víkend európskym regulačným úradom súbor nových prostriedkov nápravy. Tie mali napomôcť pri schvaľovaní jeho akvizície spoločnosti Sun Microsystems. Ale blízke zdroje prezradili, že „verejné nápravy“ Oracle pravdepodobne neutíšia pôvodné námietky Európskej únie voči dohode.
Ekonomika 14-12-2009

Francúzsko volá po „ambicióznej“ poľnohospodárskej politike

Skupina 22 členských krajín Európskej únie vyzvala 10. decembra na vytvorenie „ambicióznej“ novej poľnohospodárskej politiky. Tá má čeliť globálnym výzvam v oblasti klimatických zmien a potravinovej bezpečnosti. Spornú otázku ohľadne rozpočtu v tejto oblasti krajiny presunuli na budúce rokovania.
Sociálna politika 14-12-2009

Švédi oživujú plány EÚ na vnútornú bezpečnosť

Návrh švédskeho predsedníctva na novú agendu v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí by mal priniesť pokrok v oblasti imigačnej a azylovej politiky. Hlavy európskych štátov a vlád túto agendu prijali na stretnutí v Bruseli minulý týždeň (11. a 12. decembra).
Veda a inovácie 11-12-2009

Zákazníci svedčia v prospech Oracle

Zákazníci spoločnosti Oracle potvrdili, že na prebiehajúcom pojednávaní regulačných orgánov Európskej únie podporia prevzatie firmy Sun Microsystems najväčším svetovým výrobcom databázového softvéru, spoločnosťou Oracle. Celková hodnota akvizície je sedem miliárd dolárov. Regulačné úrady Európskej únie v súčasnosti skúmajú, či tým spoločnosť nezíska monopolné postavenie na trhu.
Veda a inovácie 11-12-2009

EK opäť prevetrala farmaceutické firmy

Orgány EÚ uskutočnili raziu v niekoľkých farmaceutických spoločnostiach vo viacerých členských štátoch. Informuje o tom agentúra Reuters. Dôvodom je opäť podozrenie zo zneužitia dominantného postavenia na trhu.
Vonkajšie vzťahy 10-12-2009

Brusel hnevá nový čínsky technologický múr

Zástupcovia federácie informačno-komunikačných technológií so sídlom v Bruseli sa dostali do otvoreného sporu s Čínou. Dôvodom je, že krajina v súčasnosti presadzuje nový „protekcionistický“ zákon, ktorý uprednostňuje domáce technológie pred inováciami zo zahraničia.
Veda a inovácie 10-12-2009

Farmaceutické spoločnosti hlásia koniec blockbusterových liekov

Dni masovo vyrábaných blockusterových liekov, ktoré prinášali zisk v miliardách dolárov, sa končia. Veľké farmaceutické spoločnosti v súčasnosti investujú skôr do toho, aby našli dodatočné uplatnenie pre už existujúce lieky určené na liečbu vzácnych chorôb, tvrdí expert. Tlačia preto na EÚ, aby zmenila regulácie tak, aby bol ich výskum finančne návratný.
Veda a inovácie 09-12-2009

Experti: Európska stratégia výskumu a inovácie by sa mala rozhýbať

Inovačnú stratégiu EÚ treba zmeniť, tvrdí päť expertných výborov. Stalo sa tak len niekoľko týždňov pred uvedením prvej eurokomisárky pre inovácie a výskum do úradu.
Veda a inovácie 09-12-2009

Stratégia i2015 sa zameriava na práva používateľov

V strede záujmu nového akčného plánu EÚ s názvom i2015 je spotrebiteľ. Európske inštitúcie začnú s jeho tvorbou a plánovaním na začiatku roka 2010, pričom sa zamerajú aj na budúcnosť digitálneho hospodárstva.

Vojna o internetové prehliadače vrcholí

Európska únia a spoločnosť Microsoft budúci týždeň pravdepodobne ukončia desať rokov trvajúci spor. Stane sa tak v prípade, že protimonopolné úrady EÚ prijmú dodatočnú ponuku americkej softvérovej spoločnosti v otázke ponechania voľby internetového prehliadača na spotrebiteľovi, tvrdia zdroje.
Veda a inovácie 08-12-2009

Najväčšou hrozbou internetu sú „sliedivé úrady“

Vlády a firmy, ktoré tlačia na väčší monitoring aktivít na internete predstavujú hlavnú hrozbu pre slobodu a demokraciu. Sledovanie preferencií osôb na webe je „škodlivejšie, ako mať natrvalo kameru vo svojej obývačke,“ tvrdí otec internetu Tim Berners-Lee.