Nemecké koaličné rokovania dali tvrdú ranu Macronovej reforme eura

Vybudovanie samostatného rozpočtu eurozóny, ktorý navrhuje francúzsky prezident, prekvapivo odmietli aj nemeckí Zelení.

V Nemecku pokračujú rokovania o budúcej vládnej koalícii.

Zástupcovia kresťanských demokratov (CDU/CSU), Strany slobodných demokratov (FDP) a Zelených  (Die Grünen) sa snažia prekonať názorové rozdiely v daňovej, imigračnej a zahraničnej politike.

Rana pre rozpočet eurozóny

Strana zelených počas rokovaní o novej vláde s konzervatívcami Angely Merkelovej a liberálmi podporila udržanie kurzu politiky prísnej fiškálnej disciplíny. Po utorkových rokovaniach sa strany dohodli na spoločnom dokumente, v ktorom sa zaviazali udržať vyrovnaný štátny rozpočet.

Jeden z vysokopostavených politikov strany Zelených pre Reuters uviedol, že strany spoločne odmietli  návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na vybudovanie osobitného rozpočtu pre eurozónu.

Nemeckí liberáli: Minister financií musí byť nezávislý od Angely Merkelovej

„Ani jedna zo zúčastnených strán nepodporuje rozpočet pre eurozónu,“ potvrdil europoslanec za stranu Zelených Reinhard Bütikofer.

Zelení sú pritom považovaní za programovo najbližšieho spojenca Macrona v novovznikajúcej nemeckej vláde.

Všetky tri strany sa v novom pláne zaviazali dodržiavať pravidlá takzvanej dlhovej brzdy, ktorá je od roku 2009 zakotvená v nemeckej ústave. Federálna vláda musí na základe tohto mechanizmu udržiavať štrukturálny rozpočtový deficit pod 0,35 percenta HDP.

Plán tiež obsahuje záväzok poskytnúť daňové úlavy pre stredné a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a finančné stimuly pre zvýšenie energetickej účinnosti nemeckých domácností.

Macron chce podmieniť prístup k eurofondom harmonizáciou daní

Podľa predsedu strany Zelených Cema Özdemira nie je táto verzia plánu rozpočtových pravidiel konečná. Výsledná podoba návrhu daňových úľav a zvýšenia investícii bude známa až budúci mesiac, kedy budú dostupné výsledky plnenia daňových príjmov do štátneho rozpočtu.

Údajný budúci minister zahraničných vecí novej vlády tiež vyzdvihol dohodu strán o novom preskúmaní navýšenia výdajov na obranu, ktoré bolo prijaté bývalou „veľkou koalíciou“ konzervatívcov a Sociálnodemokratickej strany.

Rýchla kapitulácia

Özdemir tiež uviedol, že odpoveď novej vládnej koalície na návrhy francúzskeho prezidenta a predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera musia mať „proeurópsky nádych“. „Musíme prekonať ešte veľa rozdielov. Verím však v záväzok jednoznačného proeurópskeho smerovania,“ uviedol Özdemir vo videu na webovej stránke Zelených.

Macron aj Juncker volajú po užšej spolupráci vo fiškálnej, obrannej a migračnej politike.

Zelení podľa europoslanca Bütikofera tiež podporili myšlienku naštartovania investícií v rámci existujúceho rozpočtu EÚ.

Draghi: Potrebujeme štrukturálne reformy spravodlivé pre všetkých

Niektorí členovia strany si však myslia, že odmietnutie Macronovho návrhu bolo zo strany vedenia predčasné. Považujú to za rýchlu kapituláciu pred Merkelovej konzervatívcami a liberálmi Christiana Lindnera.

Dokonca i jedného z členov FDP, ktorý si prial ostať v anonymite, prekvapilo, ako ľahko sa Zelení počas utorkových rokovaní vzdali. Obáva sa však, že pod nátlakom členskej základne strana environmentalistov prehodnotí v nasledujúcich dňoch svoj názor.

Podľa bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol sedem rokov so Zelenými v jednej vláde, je to dôkaz zúfalej snahy Zelených o návrat do vládnych pozícií.

Vybudovanie rozpočtu eurozóny tvoreného niekoľkými miliardami eur je jeden z oporných pilierov refomy menovej únie, ktorú navrhuje Emmanuel Macron. Samostatný rozpočet pre krajiny s jednotnou menou má podľa francúzskeho prezidenta pomôcť pri prekonávaní budúcich ekonomických šokov.

Ďalším problémovým bodom v rokovaniach môže byť aj téma migrácie. Strana Angely Merkelovej ustúpila od svojej pôvodnej politiky otvorených dverí z roku 2015.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA