Ani mäkký, ani tvrdý brexit. Mayová chce dohodu šitú na mieru

Spojené kráľovstvo aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy do konca marca budúceho roka.

Británia si chce po brexite vyrokovať úplne novú úroveň vzťahov s Európskou úniou, pričom sa nebude usilovať o nórsky ani švajčiarsky model. Britská premiérka Theresa Mayová to uviedla na úvod štvordňového zjazdu Konzervatívnej strany, ktorý sa začal v nedeľu 2. októbra v anglickom Birminghame.

Súčasne potvrdila, že Spojené kráľovstvo do konca marca budúceho roka aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne spustí dvojročný proces rokovaní o odchode z EÚ.

Ani mäkký, ani tvrdý brexit

Mayová vo svojom príhovore odmietla možnosť takzvaného “mäkkého brexitu”, ktorý by podľa nej prakticky znamenal pokračovanie členstva Británie v únii, hoci v inej forme.

Opačný extrém – “tvrdý brexit” – by zase podľa jej slov viedol k prerušeniu obchodných vzťahov s kontinentálnou Európou.

“Nepôjde teda o rokovania, z ktorých by vzišiel vzťah podobný tomu, ktorý sme udržiavali (s EÚ) posledných 40 rokov… Nebude to ani ‘nórsky model’. Nebude to ani ‘ švajčiarsky model’. Bude to dohoda medzi nezávislým, suverénnym Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou,” zdôraznila Mayová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Plne suverénny štát

Británia a únia musia však podľa nej zostať priatelia a partneri, a musia naďalej spolupracovať najmä v bezpečnostných otázkach. Spojené kráľovstvo sa podľa Mayovej stane po brexite plne suverénnym štátom, v ktorom budú platiť iba britské zákony.

V rozhovore pre nedeľník The Sunday Times Mayová povedala, že chce zrušiť zákon, ktorý umožnil vstup Británie do združenia dnes nazývaného Európskou úniou už na budúci rok. Britská premiérka nechce čakať s aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy spúšťajúceho oficiálny procesu výstupu krajiny z EÚ, až do volieb v Nemecku, ktoré sa uskutočnia v septembri 2017.

Mayová bola pod tlakom predstaviteľov EÚ, investorov i členov jej Konzervatívnej strany, aby poskytla viac detailov o svojom pláne pre odchod Británie z EÚ, tzv. brexit.

Veľký zákon o zrušení

Britská premiérka dúfa, že svojím nedeľňajším vystúpením počas prvého dňa výročnej konferencie svojej strany odvráti časť kritiky prísľubom zrušenia Zákona Európskeho spoločenstva z roku 1972, ktorý umožnil vstup Británie do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, z ktorého sa neskôr stala Európska únia.

“V najbližšom prejave kráľovnej predstavíme Veľký zákon o zrušení, ktorý odstráni Zákon o Európskych spoločenstvách z našej zbierky zákonov,” povedala Mayová, dodajúc, že by sa tak malo stať v apríli alebo v máji.

Podľa Mayovej to bude pre Britániu prvá etapa opätovného získania suverenity a nezávislosti. “Prinavráti to právomoc do rúk volených inštitúcií krajiny. Bude to znamenať koniec právomoci legislatívy EÚ v Británii,” skonštatovala britská premiérka.

Koniec právomoci európskeho súdu

Mayová povedala, že jej plánom je zrušiť zákon z roku 1972 už pred vystúpením Británie z EÚ. Zrušenie však nadobudne právny účinok až v momente oficiálneho vystúpenia krajiny z Únie.

Európsky súdny dvor tak už nebude môcť vydávať rozhodnutia, ktoré by boli záväzné pre Britániu, dodala.

Za vystúpenie Británie z EÚ sa v referende 23. júna vyslovila tesná väčšina britských voličov. Birminghamskému zjazdu konzervatívcov preto prirodzene dominuje problematika brexitu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA