Nejasné pozície Britov v rokovaniach o brexite frustrujú zástupcov EÚ

Pomalý pokrok na rokovaniach môže predĺžiť prechodné obdobie až na tri roky. V hre je aj brexit bez dohody.

Pomalý pokrok na rokovaniach o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie zvyšuje pravdepodobnosť, že po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku v marci 2019 bude potrebné dlhšie prechodné obdobie.

V stredu to vyhlásil Guy Verhofstadt, zástupca Európskeho parlamentu na rokovaniach o brexite.

Neželané scenáre

Británia tak bude musieť dodržiavať pravidlá EÚ dlhšie, a to aj v takých záležitostiach, ako je sloboda pohybu. Prechodné obdobie môže trvať tri roky.

Verhofstadt sa k téme vyjadril v parlamentnom výbore, ktorý zasadal len pár ulíc od miesta, kde prebieha tretie kolo rokovaní o brexite – a zatiaľ bez nejakého posunu vpred.

Do hry sa podľa neho dostáva aj scenár „neriadeného“ odchodu Británie z EÚ, napriek tomu, že „všetci hovoria, že scenár bez dosiahnutia dohody je tým najhorším výsledkom pre každého z nás,“ citovala Verhofstadtovo vyjadrenie agentúra DPA.

Na brexit bez dohody by doplatili chovatelia oviec

Chýbajú konkrétne návrhy

Britská vláda v uplynulých týždňoch zverejnila sériu dokumentov v súvislosti s brexitom, ale ani jeden neobsahoval konkrétny návrh na finančné vyrovnanie, či vyriešenie ďalších sporných bodov. Namiesto toho sa v nich hovorí o “flexibilite a predstavivosti”. To zástupcov EÚ frustruje.

Zatiaľ čo Európska únia zrozumiteľne stanovila svoje ciele pre brexit, britská vláda doteraz predložila len jeden konkrétny návrh – stanovenie právomocí Súdneho dvora EÚ. V tomto bode Londýn požaduje, aby po vystúpení krajiny z EÚ práva európskych občanov v Spojenom kráľovstve spadali pod právomoc britských súdov.

Nespokojný vyjednávač EÚ

Hlavný vyjednávač Európskej únie v rokovaniach o brexite Michel Barnier v stredu – v predvečer ukončenia tretieho kola rozhovorov o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Únie – opätovne vyzval britskú stranu, aby predložila „jasné pozície“ v záujme dosiahnutia pokroku v rokovacom procese.

Barnier už v pondelok, pred začatím nového kola rokovaní, vyjadril nespokojnosť s nedostatočným pokrokom ohľadne vyjasnenia podmienok odchodu Británie z EÚ. Zároveň vyzval Britov, aby už konečne začali seriózne rokovať o podmienkach „rozvodu“.

Brexit: Britská vláda tvrdí, že už má plán

Po skončení tretieho dňa rokovaní, ktoré sa týkali aj smerníc prijímaných najvyššími lídrami EÚ, Barnier prostredníctvom účtu na Twitteri pripomenul, že Únia potrebuje poznať jasné postoje Spojeného kráľovstva k všetkým prerokúvaným otázkam.

Čas sa kráti

Je tak čoraz pravdepodobnejšie, že októbrový termín na dosiahnutie dohody o brexite sa nepodarí dodržať. Obe strany majú pritom v pláne už len dve ďalšie kolá pred summitom EÚ, ktorý má rozhodnúť, či sa na rokovaniach dosiahol dostatočný pokrok na to, aby Brusel pristúpil k vyjednávaniam o novej obchodnej dohode s Britániou.

To podľa diplomatov vnáša napätie aj do súčasných rokovaní – Britom prekáža, že zástupcovia EÚ totiž aj naďalej odmietajú rokovať o dohode, kým nebudú jasné podmienky brexitu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA