Ambiciózne Fínsko

1. júla vystrieda „krajina tisícich jazier“ na predsedníckej stoličke EÚ Rakúsko. Fínskou ambíciou je efektívne a úspešne zvládnuť všetky aktuálne problémy Únie.

 

Krátka správa

Fínsky premiér Matti Vanhanen prišiel do Bruselu na stretnutie s predsedom Európskej komisie Josém Barrosom a predsedom Európskeho parlamentu Josepom Borrellom. Stretnutie na vysokej úrovni súvisí s nadchádzajúcim Fínskym predsedníctvom. Naplánované je aj stretnutie s lídrom európskych socialistov Martinom Schulzom.

Fínsko sa chce počas svojho predsedníckeho pôsobenia koncentrovať na ďalší osud Európskej ústavy, energetickú politiku, rozširovanie, spoluprácu v oblasti spravodlivosti a júlový summit G8, ktorý sa má konať v Rusku. Fínsko sa angažuje za väčšiu otvorenosť v oblasti prijímania dôležitých politických rozhodnutí a chce zvýšiť efektívnosť fungovania a rozhodovania Rady.

Vanhanen, ktorý je fínskym premiérom od roku 2003, je doma považovaný za necharizmatického, nudného politika, a preto môže byť vnímaný ako spoľahlivý kormidelník EÚ. Jeho otcom je kontroverzný spoluautor knihy „IQ a bohatstvo národov”, ktorá spája HDP s inteligenciou, genetikou a faktormi životného prostredia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA