Barnier: Francúzsko musí diskutovať o Európe

Eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier vyzval francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, aby otvoril diskusiu o tom, čo chce krajina od EÚ. Mainstreamové politické strany podľa neho riskujú prehru v eurovoľbách, ak sa tak nestane.

V roku 2013 čaká Európu zaujímavý rok, v Nemecku sa konajú voľby, čo je príležitosť, „ktorú by mali Francúzi využiť, aby hovorili o Európe,“ povedal novinárom minulý týždeň Michel Barnier.

Takáto diskusia bude „konfliktná“, uznáva Barnier, ale nehovoriť o tom je podľa neho horšie, pretože inak bude výsledkom európskych volieb v roku 2014 posilnenie extrémistických strán. V krajinách, ktoré kríza postihla najhoršie, zakaždým pri voľbách vláda úradujúca prehrala. Politická kríza môže postihnúť aj Francúzsko, ak hlavné politické strany nezačnú hovoriť o tom, čo chcú od EÚ.

„Nikto o tom nehovorí, ako keby sme sa za Európu hanbili“, hovorí Barnier. „Stojíme v kúte pretože je to náročná diskusia.“

Vo Francúzsku rastie smerom k Európe skepticizmus, v roku 2005 tamojší voliči odmietli európsku ústavnú zmluvu v dôsledky obáv z imigrácie z východnej Európy stelesnenou v archetype poľského inštalatéra.

Od tohto debakla sa politické strany vo Francúzsku skôr vyhýbajú diskusii o Európskej únii. Prezident Francoise Hollande sa vo svojej európskej politike zatiaľ sústredil na okamžité opatrenia na pomoc obnovy ekonomického rastu.

Na poslednom summite v decembri Hollande vyhlásil, že dôvera v eurozóne sa môže vrátiť vďaka opatreniam, ktoré boli prijaté v ostatných šiestich mesiacoch. Ďalšie zásadné kroky v európskej integrácii lídri oddialili na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu 2014.

Podľa Barneira je to ale krátkozraké. „Zdá sa mi, že ako v Socialistickej strane, tak v UMP majú strach zo znovuotvorenia diskusie o Európe. No ak ju neotvoria, prehrajú. Prehrajú, pretože Le Penová a Mélenchon a ďalší naberú na sile. To si myslím.“

Francoise Hollande by mal podľa podredsedu Európskej komisie nájsť cestu, ako diskusiu otvoriť napríklad tak, že požiada pánov Juppého a Jospina (bývalí premiéri), aby pripravili základnú správu, ktorá odštartuje diskusiu.

„Som si istý jednou vecou. Nemecko sa nás bude po svojich voľbách pýtať na ďalšie štádium európskej integrácie. Mali by sme byť pripravení odpovedať“.

Podľa eurokmisára môže byť konsenzuálny príspevok Francúzska k európskej diskusii napríklad vo veci eurobodbov a čiastočnej mutualizácie dlhu, priemyselnej politiky alebo obchodnej reciprocity. Rovnako to môžu byť sociálne otázky, ktorá by mali vyvážiť, podľa niektorých ultra-liberálnu pozíciu Európskej komisie v ekonomike.

Barnier podporuje federalistické usporiadanie Európy, napríklad jedného „prezidenta“, ktorý by viedol Európsku komisiu aj Európsku radu.

K veľkej inštitucionálnej reforme by bol ale opatrný. „Mám obavu z toho, ak by sme sa mali vrátiť k inštitucionálnym otázkam v čase keď máme tak veľa sociálnych a ekonomických problémov. Nerobil by som z toho prioritu“.

Francúzsky komisár plánuje v nasledujúcich mesiacoch predstaviť novú „Európsku sociálnu zmluvu.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA