Barroso chce novú zmluvu EÚ do roku 2009

Predseda Komisie José Manuel Barroso žida od lídrov EÚ aby nasledovali ambiciózny plán prijatia novej zmluvy EÚ do roku 2009. Varoval tiež pre opätovným otváraním otázok, ktoré už boli dohodnuté v Ústavnej zmluve.

Krátka správa

Počas návštevy Portugalska 13. apríla 2007 predseda Komisie žiadal od lídrov EÚ, aby sa rýchlo – do roku 2009 – dohodli na novej zmluve EÚ, pretože len tak nájdu cestu z inštitucionálnej slepej uličky.

„Cieľom EÚ je mať novú zmluvu do roku 2009, pred voľbami do Európskeho parlamentu“, povedal Barroso v prejave v portugalskom parlamente.

Táto zmluva by podľa neho mala vychádzať z Ústavnej zmluvy, podpísanej všetkými členmi Únie a schválenej a/alebo ratifikovanej v 18 členských krajinách.

Lídri EÚ by sa na novom texte mohli dohodnúť počas Medzivládnej konferencie, ktorá by sa konala v druhej polovici 2007 počas Portugalského predsedníctva.

Barroso tiež varoval pred opätovným otváraním otázok, v ktorých sa už podarilo nájsť kompromis pri dohadovaní Ústavnej zmluvy. Tieto slová boli namierené najmä na Poľsko, ktoré spochybňuje realistickosť plán Nemeckého predsedníctva a chcelo by opätovne otvoriť otázku hlasovacích práv. K termínu 2009 sa skepticky vyjadruje aj český prezident Václav Klaus ktorý vyhlásil, že nová zmluva EÚ nie je pre jeho krajinu prioritou. Slovensko zas vyslovilo podporu plánom Predsedníctva a za prioritu považuje čo najväčšie zachovanie podoby Ústavnej zmluvy.

Nemecká kancelárka Angela Merkel, ktorej krajina je tento polrok držiteľom Predsedníctva, chce na júnovom summite predstaviť cestovnú mapu, ambiciózny kalendár procesu prijímania novej zmluvy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA