Barroso chce posilniť úlohu EÚ vo svete

Predseda Komisie José Barroso sa snaží aspoň upevniť existujúci rámec, keďže neexistuje diplomatická zahraničná služba ani minister zahraničných vecí EÚ. Obe tieto inštitúcie boli súčasťou zablokovanej Ústavy.

 

Krátka správa

Obdobie reflexie, na ktorom sa zhodli predstavitelia EÚ po odmietavých referendách v dvoch členských štátoch v roku 2005, bude síce pokračovať minimálne ďalší rok, ale Barroso chce konať okamžite.

„Nemôžeme len tak sedieť a čakať. Svet je v pohybe, nebude na Európu čakať. Musíme konať teraz, aj keď len na základe existujúcich zmlúv”. Takto sa predseda Európskej komisie vyjadril 8. júna, keď prezentoval komuniké „Európa vo svete: Praktické návrhy na väčšiu koherenciu, efektívnosť a viditeľnosť”.

Barroso tiež tvrdí, že „európski občania očakávajú, že Únia použije svoj reálny vplyv na ochranu a presadenie svojich záujmov”.

Návrhy sa točia okolo troch kľúčových elementov:

  • Lepšie strategické plánovanie v rámci skupiny komisárov, ktorí sa budú angažovať vo vonkajších záležitostiach
  • Zlepšenie kooperácie medzi Komisiou a sekretariárom Rady
  • Zlepšenie výmenného programu medzi personálom diplomatických služieb členských štátov a sekretariátom Rady.

Javier Solana, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku, bude vykonávať svoju prácu naďalej, ale bude na rozhodnutí Komisie, kedy a v akých prípadoch ho zaangažuje. Barrosov plán sa líši od Ústavy, ktorá predopkladala väčšie formálne právomoci pre Solanu, a preto sa vyhýba akýmkoľvek obvineniam z rozkúsovania Ústavy.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA