Barroso: Lisabonská zmluva neohrozí daňovú suverenitu

Tri dni po Angele Merkel prišiel presviedčať Írov o výhodnosti Lisabonskej zmluvy predseda Komisie Barroso. Referendum sa uskutoční 12. júna.

„Zrak Európy, ak nie sveta, sa bude 12. júna upierať na vás“, povedal 17. apríla predseda Komisie Barroso počas návštevy Írska na Národnom fóre o Európe. Hoci vyhlásil, že Írom „neprišiel hovoriť ako hlasovať“, vyslovil nádej, že v referende Zmluvu podporia.

Lisabonská zmluva musí byť ratifikovaná vo všetkých 27 krajinách, Írsko je zatiaľ jediné, ktoré uskutoční referendum. Podľa najnovších prieskumov je až 60% voličov nerozhodnutých, len 28% si je „istých“, že zmluvu podporia.

Barroso zdôraznil, že zmluva nijako neoslabí daňovú suverenitu – čo je pre Írsko s nízkymi daňami veľmi citlivá otázka. „Žiaden členský štát, či už na základe terajších pravidiel, alebo podľa Lisabonskej zmluvy, nemožno prinútiť prijať návrh v daňovej oblasti, s ktorým nesúhlasí.“

Barrosovu návštevy sprevádzali protesty írskych farmárov proti obchodnej liberalizácii EÚ, ktorá podľa nich ničí sektor. Zástupcovia farmárov vyhlásili, že výsledky rokovaní komisára pre obchod Mandelsona na konferencii v máji budú mať veľký vplyv na ich hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

„Predajte nás, a my povieme svoj názor 12. júna“, povedal podľa Irish Independent na zhromaždení predseda Združenia farmárov Padraig Walshe.

Barroso však podčiarkol potrebu uzavrieť rokovania o novej globálnej obchodnej dohode. Rýchle riešenie je podľa neho aj v záujme írskych farmárov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA