Bitka o európsku Britániu

Cameronova reč o EÚ, ktorá sa očakáva tentno mesiac, v krajine pravdpodobne aktivuje odporcov aj zástancov EÚ.

Oba tábory – prívrženci aj odporcovia členstva Británie v EÚ – sú pripravení v dohľadnej dobe spustiť a viesť agitačné kampane, v prvom rade zamerané na mladšie ročníky.

V polovici januára sa očakáva prejav premiéra Davida Camerona pri príležitosti 40. výročia vstupu Británie do vtedajšieho Európskeho hospodárskeho priestoru. Predpoklad je, že vnesie viac svetla do aktuálnej pozície vládnucich britských konzervatívcov pokiaľ ide o ich plány s Európou.

Cameron sa pravdepodobne pokúsi utíšiť tvrdo euroskeptické krídlo svojej strany prísľubom navrátenia určitých právomocí z Bruselu do Londýna a tiež tým, že sľúbi bližšie nešpecifikované referendum o EÚ po domácich voľbách v roku 2015.

Spiace kampane

„Vytvorili sme a vyčkávame s kampaňou ‘lepšie byť vnútri’, máme registrovanú doménu“, hovorí Peter Wilding, riaditeľ Centra pre britský vplyv v Európe (Centre for British Influence Through Europe, CBIE).

Aktuálne prieskumy verejnej mienky hovoria, že krajina je v otázke členstva v EÚ rozdelená takmer rovnovážne, no so stúpajúcim trendom v skupine odporcov.

Líder britskej strany nezávislosti (UKIP), europoslanec Nigel Farage, tlačí na Camerona, aby v jeho reči zaznel jednoznačný prísľub referenda. „Jediným spôsobom, ako zapojiť mladých ľudí, je že budeme mať jasnú a definitívnu otázku“, hovorí Farage.

Všetky hlavné britské strany (konzervatívci, labouristi, liberáli) budú v prípade referenda viesť kampaň za zotrvanie, no medzi konzervatívnymi poslancami sa šíri obava z rastúcej popularity Faragovej UKIP, ktorej podpora v prieskumoch vzrástla za uplynulý rok 10 na 14 %.

Zdroj z prostredia UK IP pre EurActiv povedal, že strana je pripravená viesť kampaň s využitím sociálnych médií a osloviť mladú generáciu, ktorá si nepamätá pôvodné referendum z roku 1975 o vstupe do EHS.

Peter Wilding hovorí, že UKIP má pravdu, keď identifikovala vekovú skupinu medzi 18 a 44 rokov ako tú, ktorá môže byť pre prípadné referendum rozhodujúca.

Obe strany sa zamerajú na mladých

Ďalší zdroj z prostredia britskej strany nezávislosti uviedol, že strana zvažuje pre účely kampane využiť aj spevákov populárnej hudby ako jej „tváre“.

Opačný tábor sa bude zase snažiť zase zapojiť popredných predstaviteľov biznisu, akým je magnát Richard Branson, zakladateľ skupiny Virgin a ktorý má rovnako potenciál osloviť mladších voličov.

Branson nedávno publikoval blog, v ktorom píše, že odchod z Británie z Európskej únie by bol zlý pre britské firmy a pre britskú ekonomiku ako celok. Navyše píše, že by to bol bláznivý krok, pretože je pravdepodobné, že o pár rokov bude Európa „v oveľa lepšom stave“ ako Spojené štáty americké.

Počas vianočných sviatkov vyšiel v nemeckom denníku Spiegel rozhovor s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. V ňom nepriamo varoval Camerona, že prehnané požiadavky pokiaľ ide o návrat niektorých kompetencií z európskej úrovne môžu poškodiť ako Britániu, tak aj EÚ ako celok.

Prominentný britský liberál Andrew Duff zase hovorí, že ak chce Cameron katalóg výnimiek a opt-outov zároveň tým posilňuje argumentáciu tých, ktorí chcú pre Britániu iba akési formálne „pridruženie“ k EÚ. To by znamenalo, žiadny komisár, žiadni europoslanci, ani kreslo v Rade ministrov.

Bývalý predseda Európskej komisie Jacques Delors pre nemecký Handelsblatt povedal, že si vie predstaviť pre Britániu voľnejšie partnerstvo s dohodu o voľnom obchode ako s „privilegovaným partnerom“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA