Británia chce vetovať oživenie Ústavy

Britská vláda chce presadiť prijatie „minizmluvy“, aby nedošlo k opätovným neúspešným referendám.

Krátka správa: 

Britský premiér Tony Blair a minister financií Gordon Brown zaujali jednoznačné stanovisko v debate o oživení projektu Európskej ústavnej zmluvy, uviedol britský denník The Times. Chcú sa vyhnúť ďalším neúspešným referendám o Ústave pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine budú konať v roku 2009.

Podľa denníka The Times Blair nie je naklonený niečomu viac než “minizmluve”, ktorá by zaviedla technické zmeny v hlasovacom poriadku EÚ a trvalé predsedníctvo namiesto súčasného polročného rotujúceho predsedníctva, tak ako to navrhuje francúzsky prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy. Brown údajne ani neuvažuje o akýchkoľvek návrhoch, ktoré zahŕňajú usporiadanie referenda. Denník uviedol, že minister financií Brown údajne pohrozil vetovaním aj týchto technických zmien, ak nezíska prísľub, že žiadna nová komplexná ústavná zmluva nebude navrhnutá.

Po neúspešných referendách vo Francúzsku a Holandsku v roku 2005 sa Veľká Británia rozhodla nepokračovať v procese ratifikácie Ústavy EÚ.

Minulý týždeň sa predstavitelia 18 členských krajín, ktoré už ratifikovali súčasnú podobu Ústavy, vyjadrili v prospech  “maxizmluvy”. Táto skupina, zvaná aj „Priatelia Ústavy“ navrhuje doplniť súčasný text o niektoré nové prvky a nie ho, naopak, okresávať.

Nemecko dúfa, že sa mu do júna 2007, teda do konca svojho predsedníctva, podarí načrtnúť cestovnú mapu pre záchranu kľúčových prvkov navrhnutých v Európskej ústave, aby mohli členské štáty EÚ text ratifikovať ešte pred voľbami do EP v roku 2009. Nemecká kancelárka Angela Merkel sa stretla s viacerými vysokými predstaviteľmi členských krajín, ktoré ešte Zmluvu neratifikovali, na bilaterálnych rokovaniach. Neskôr bola kritizovaná za vynechávanie verejnosti z debaty.

Otázka silnejších väzieb k EÚ dráždi už roky britské politické strany. Konzervatívna strana nie je žiadnym nadšencom únie a Labouristická strana sa nie vždy dokázala zhodnúť na svojom postoji k únii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA