Británia niektorým občanom EÚ pohrozila vyhostením. Omylom

Londýn objasnil, ako si predstavuje ochranu práv občanov EÚ po brexite. Úlohu Súdneho dvora EÚ preberú britské súdy.

Britské ministerstvo vnútra omylom pohrozilo približne 100 osobám z členských štátov EÚ a iných európskych krajín, že budú vyhostené zo Spojeného kráľovstva. Agentúra DPA o tom dnes informovala s odvolaním sa na vyhlásenie samotného rezortu.

„Do mesiaca odíďte“

Verejnosť sa o tomto nedopatrení dozvedela po tom, ako denník Guardian poukázal na prípad fínskej vedkyne, ktorá po vlaňajšom referende o vystúpení Británie z EÚ požiadala o povolenie na trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve. Jej žiadosť bola zamietnutá a úrady ju vyzvali, aby opustila britské územie v priebehu jedného mesiaca.

Denník Independent dnes informoval, že okrem fínskej historičky Evy Johanny Holmbergovej, ktorá je vydatá za Brita a žije v anglickom Brightone, dostalo aj ďalších približne 100 osôb omylom list z ministerstva vnútra, informujúci prijímateľa o nadchádzajúcom vyhostení na základe imigračného zákona.

Práva občanov EÚ zostávajú nezmenené

Podľa vyhlásenia hovorcu, ktorého citovala agentúra DPA, sa chce teraz ministerstvo spojiť s týmito osobami a vysvetliť im, že prijaté oznámenie môžu „ignorovať“. „Nenechávame nikoho na pochybách, že práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve zostávajú nezmenené,“ dodal.

V súčasnosti žije v Británii približne 3,2 milióna občanov iných krajín EÚ, pričom na to zatiaľ nepotrebujú nijaké zvláštne povolenie. To sa môže zmeniť po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, naplánovanom na marec 2019.

Britské súdy dohliadnu

Budúce práva týchto osôb sú predmetom rokovaní medzi Londýnom a EÚ, ktoré majú pokračovať budúci týždeň v Bruseli. Británia v najnovšom vládnom dokumente k brexitu zopakovala, že keď v marci 2019 vystúpi z Únie, prestane na jej území platiť aj „priama jurisdikcia“ Európskeho súdneho dvora.

O právach občanov, ktoré podľa Európskej únie musí garantovať Súdny dvor EÚ, sa v dokumente o budúcom partnerstve, týkajúcom sa presadzovania zákonov a riešenia sporov píše: „Na dodržiavanie týchto práv a povinností budú dbať súdy Spojeného kráľovstva a nakoniec najvyšší súd Spojeného kráľovstva.“

Londýn nechce štandardnú dohodu

Vo vládnom dokumente tiež Británia sľubuje, že sa „konštruktívne zapojí“ do hľadania dohody o budúcej úlohe Súdneho dvora EÚ.

Pri otázke riešenia sporov, ktoré môžu vyplynúť z budúcich obchodných alebo iných ekonomických dohôd, navrhuje dokument rôzne „existujúce modely“, kde Súdny dvor EÚ nemá rozhodujúce slovo. Medzi tieto modely patrí napríklad vytvorenie spoločnej komisie pozostávajúcej z členov oboch strán, arbitrážne poroty alebo ustanovenie o podávaní správ a monitorovaní.

Britská vláda uviedla, že nechce “konfekčnú”, teda štandardnú dohodu s Európskou úniou o budúcej úlohe Súdneho dvora EÚ. Počas rokovaní s Úniou sa bude snažiť priamo dohodnúť, ako by malo riešenie budúcich sporov vyzerať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA